6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 4:08

Ознака: „26 Јули“

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и...

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје, и им го одзеде животот на над илјада скопјани, напиша...

На денешен ден – земјотресот однесе 1.100 животи

Земјотресот од 26 јули 1963 година е една од најкатастрофалните природни непогоди што го погодила Скопје и Македонија. Силината на земјотресот била 9 степени...

Галерија на графити во катната гаража „26 Јули“

Во катната гаража „26 Јули“, вчера беше отворена Skopje street art & graffiti gallery 2, а главниот град доби уште едно ново урбано обележје,...

Нема повеќе диви продавачи на „Бит-пазар“

Наместо картонски кутии, булеварот Крсте Мисирков ќе го красат дрвореди Нема повеќе диви продавачи на „Бит-пазар“. Нема ниту картонски кутии и остатоци од отпад, кои...