Ознака: 25 години

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Во Сребреница денеска се одбележуваат 25 години од геноцидот врз Бошњаците. Комеморацијата на жртвите од геноцидот во Сребреница почна со интонирање на химната на Босна...

Филмот „Епидемија“ наполни 25 години

НЕОБИЧНО СОВПАЃАЊЕ Пред 25 години светот првпат го виде филмот „Епидемија“, застрашувачка приказна за смртоносен вирус што се шири со огромна брзина. - Со оглед на...

Во МАНУ одбележани 25 години од „Пред дождот“

Во Македонската академија на науките и уметностите, а во организација на Кинотеката на Република Македонија, со поддршка на Вардар филм, денеска беа одбележани 25...

„Пред дождот“ – 25 години од Мостра

На 1 септември годинава се навршија 25 години од премиерното прикажување на дебитантскиот филм „Пред дождот“ на Милчо Манчевски на Филмскиот фестивал во Венеција,...