Ознака: 2022

Вечерва почнува „Евровизија 2022“

Вечерва во Торино, Италија, благодарение на минатогодишната победа на италијанскиот бенд „Манескин“, почнува 66-то издание на престижниот музички настан „Песна на Евровизија 2022“. МРТ, носител...

„Моќта на кучето“ со 12, „Дина“ со 10 номинации на годинешните...

Комичарот и актер Лесли Џордан и актерката/извршен директор/продуцент Трејси Елис Рос денеска ги објавија номинациите за „оскар“ за 2022 година во сите 23 категориите,...

Почна дефилето на маските на „Вевчански карневал 2022“

Според вековната традиција вевчанци своите костими ги подготвуваат во текот на целата година, а се верува дека преку овој настан се бркаат злите духови...

Чист воздух, успех на Европско, враќање на човечноста… – желбите на...

Крајот на годината и доаѓањето на први јануари за многумина e вртење на нова, чиста страница во нивниот живот, односно свеж почеток за подобрување...

Амандманска расправа за предлог-буџетот за 2022 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја почне амандманската расправа за предлог-буџетот за следната година, откако вчера завршија предвидените пет дена...

За дијабетичарите ќе се обезбеди инсулин до декември 2022 година

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на јавна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли и ленти за мерење шеќер...

Без трки во Венген од 2022 година?

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Швајцарската скијачка федерација објави дека еден од најпознатите скијачки центри каде што се одржуваат трките на Светскиот куп (СК) од сезоната 2021/2022 повеќе...