Ознака: „13 Ноември“

Доделени наградите „13 Ноември“

Во Националната опера и балет, синоќа, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот Петре Шилегов свечено им ги...

Шилегов: Никогаш да не згасне споменот за нашите ослободители

Делегации од земјава и од странство денеска положија цвеќиња пред Споменикот на ослободителите, на платото пред Владата, во чест на 13 Ноември – Денот...

Наративни приказни за Скопје во чест на 13 Ноември

Во чест на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на главниот град од фашистичката окупација пред 75 години, денеска во Музејот на македонската борба ќе...

Јас и мојот град

Во пресрет на 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје Под ова небо, под ова сонце во твоето срце се родив јас и растев среќна со...

Наративни приказни за Скопје со Данило Коцевски во Музејот на македонската...

Скопје годинава одбележува значаен јубилеј од својата историја. На 13 ноември се навршуваат 75 години од ослободувањето на градот. Пред 75 години, Скопје било ослободено...

Кејот „13 Ноември“ како сообраќајна зона

Кејот „13 Ноември“ сѐ уште личи на прометна сообраќајница, бидејќи по него во делови од денот има повеќе автомобили отколку пешаци. Иако треба да...

Избрани добитниците на наградата „13 ноември“ 

Одборот за доделување на Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје, по спроведеното тајно гласање и официјално ги објави добитниците на Наградата „13 Ноември“ на...

Почина затвореник во Геронтолошкиот завод „13 Ноември“

Од затворот „Идризово“ синоќа, околу 18 часот, било пријавено дека во Геронтолошкиот завод „13 Ноември“ во Скопје, починал 70-годишниот затвореник А.А. од Скопје. По наредба...

Доделени признанијата „13 ноември“, меѓу добитниците и новинар на „Нова Македонија“

Сојузот на спортови на Скопје, по повод Денот на ослободувањето на главниот град, 13 Ноември, традиционално им ги додели признанијата на најдобрите спортисти, екипи,...

Новинарот на Нова Македонија Ласте Димитриевски, добитник на наградата „13 Ноември“

Новинарот на Нова Македонија Ласте Димитриевски е еден од добитниците на наградата „13 Ноември“ што ја доделува Сојузот на спортови на Скопје. Денеска беа врачени наградите...