Ознака: 11 септември

Трамп им оддаде почит на жртвите од нападите на 11 септември

За време на летот со службениот авион, американскиот претседател, Доналд Трамп, и сопругата Меланија им оддадоа почит на жртвите од терористичките напади на 11...

Што се случува со Ал каеда?

На 19-тата годишнина од терористичките напади на 11 септември во САД, виновникот, џихадистичката организација Ал каеда, тогаш со седиште во Авганистан, сега е во...

САД одбележуваат 19 години од терористичкиот напад на 11 септември

Во САД денеска се одбележуваат 19 години од терористичкиот напад извршен на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон, кога загинаа речиси 3.000...

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Станува...

Може ли ковид-19 да го промени светот како 11 септември?

Терористичките напади врз САД во 2001 година предизвикаа тектонски промени во меѓународната политика. Дали пандемијата на коронавирусот може да предизвика исти такви промени на...

Комичар со солзи во очите ги критикуваше конгресмените на САД

Џон Стјуарт, американски комичар и поранешен водител на сатиричната емисија „Thе Daily Show“, одржа говор во Конгресот на САД на тема финансиска помош и...

Американец што ги преживеа нападите на 11 септември загина во нападот...

Американски бизнисмен што го преживеал терористичкиот напад врз Светскиот трговски центар на 11 септември 2001 година, се вбројува меѓу 21 жртва што ја убија...