15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 16:19

Ознака: „11 Октомври“

Денот на Востанието и почетокот на Народноослободителната војна одбележан и во...

Со посета на Спомен костурницата на Китиното Кале, од страна на членовите на Сојузот на борците од Кичево и почитувачи на НОВ, беше одбележан...

Одбележан 11- ти Октомври во Прилеп

Со полагање цвеќиња на споменикот на Методија Андонов Ченто, на Кузман Јосифоски – Питу и на Могилата на непобедените, денеска делегации од Владата, од...

Со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел започнаа празничните свечености

Со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел започнаа празничните свечености по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“...

Вистинското лице на „добрососедството“

УЦЕНИТЕ КАКО БЕНЧМАРК НА СОСЕДСКИТЕ ПОЛИТИКИ КОН МАКЕДОНИЈА Кому му требаат непријатели кога соседи ви се Грција и/или Бугарија, искоментира холандскиот експерт за Западен Балкан,...

Замаецот на борбата за национална и политичка слобода

Македонската држава е монументална градба изградена на темелите на своите историски стремежи Единаесетти октомври 1941 година претставува врвен израз на слободарски традиции на македонскиот народ...

Пендаровски: На 11 Октомври борците ја избраа страната на прогресивниот свет

Водени од вербата во правда, еднаквост и човечност, партизаните успеаја да го обединат и поведат народот во антифашистичка, народноослободителна борба. Во движењето на отпорот...

Седумдесет и осум години од почетокот на народноослободителната војна

Седумдесет и осум години од почетокот на антифашистичкото востание и почетокот на народноослободителната војна ќе бидат одбележани денеска во Куманово, Прилеп и во Скопје,...

Настап на Градскиот дувачки оркестар по повод 11 Октомври

По повод празникот 11 Октомври, со почеток во 17.30 часот, од Музеј на град Скопје кон улица Македонија“, па се до плоштадот, Градскиот дувачки...

Прилеп ја обновува традицијата за марш до Могилата на непобедените за...

Општина Прилеп годинава подготви богата програма за одбележување на 78 годишнината од почетокот на антифашистичката револуција. Одбележувањето ќе трае до 15 октомври, а започна...

Единаесетти октомври не може да се блокира со ништо

Во пресрет на овој наш голем празник, сѐ повеќе се проблематизира суштината на нашето востание и ирационално се наметнува прашањето како ќе биде протолкуван...