20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:39

Ознака: „11 Октомври“

Спасовски и Царовска на предновогодишно дружење со децата од домовите „25...

Децата од малите групни домови од „25 Мај“ и „11 Октомври“ денеска предновогодишно се дружеа со министрите за внатрешни работи и за труд и...

Зошто не сме с’што

Колумнава ја пишувам претпразнично; можеби е симболично тоа што денес (10 октомври) е Меѓународниот ден на менталното здравје. Добро потсетување во време кога ни...

Во Куманово се одбележаа 78 години од Денот на народното востание

Денеска на Спомен костурницата во Куманово со изведба на државната химна, положување на свежо цвеќе и пригодна програма беже одбележан 11 Октомври - Денот...

Заев: Борците од НОВ ја отпочнаа борбата за слобода, а нашата...

Исправени, полни со гордост, ја одбележуваме 78 годишнината од државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“, застанати рамо до рамо, заедно повеќе...

Џафери го честита празникот: Да изградиме држава која ќе биде пример...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, до граѓаните упати честитка по повод државниот празник 11 Октомври, Денот на народното востание. - Ова е ден со кој...

Денот на Востанието и почетокот на Народноослободителната војна одбележан и во...

Со посета на Спомен костурницата на Китиното Кале, од страна на членовите на Сојузот на борците од Кичево и почитувачи на НОВ, беше одбележан...

Одбележан 11- ти Октомври во Прилеп

Со полагање цвеќиња на споменикот на Методија Андонов Ченто, на Кузман Јосифоски – Питу и на Могилата на непобедените, денеска делегации од Владата, од...

Со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел започнаа празничните свечености

Со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел започнаа празничните свечености по повод одбележувањето на државниот празник „11 Октомври – Ден на народното востание“...

Вистинското лице на „добрососедството“

УЦЕНИТЕ КАКО БЕНЧМАРК НА СОСЕДСКИТЕ ПОЛИТИКИ КОН МАКЕДОНИЈА Кому му требаат непријатели кога соседи ви се Грција и/или Бугарија, искоментира холандскиот експерт за Западен Балкан,...

Замаецот на борбата за национална и политичка слобода

Македонската држава е монументална градба изградена на темелите на своите историски стремежи Единаесетти октомври 1941 година претставува врвен израз на слободарски традиции на македонскиот народ...