Ознака: Џулијан Асанж

Асанж се соочува со обвинение за регрутација на хакери

Министерството за правда на САД го објави последното обвинение против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. Во обвинението е осомничен дека регрутирал хакери на конференции...

Пандемијата го одложи рочиштето за екстрадицијата на Асанж

Расправата за екстрадицијата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во САД, ќе продолжи во септември, откако беше одложена во април, поради ширењето на новиот...

Коронавирусот го одложи сослушувањето на Асанж

Сослушувањето на основачот на „Викиликс“, на кое треба да се одлучи дали тој ќе биде екстрадиран во САД, е одложено поради пандемијата на вирусот...

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот...

Условите во затворот во Белмарш во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен да признае, изјави главниот...

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го бараат за судење за...

Започна процесот за екстрадиција на Асанж

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете страни дадоа спротивставени портрети...

Зошто екстрадицијата на Асанж ќе се исполитизира?

Геополитиката и внатрешните проблеми се позадината на една судска драма Економист Случајот на Џулијан Асанж ги содржи сите елементи на еден трилер: има големи количини на...

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз слободата на медиумите, изјави...

Покрената петиција против екстрадиција на Асанж во САД

Репортери без граници покренаа петиција против екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж на САД. Иницијативата следи само неколку дена пред сослушувањето пред судот...

Асанж, лаги и аудиоленти

Шпанецот во средиштето на случајот со шпионирањето на Џулијан Асанж, Давид Моралес, кажа пред шпанскиот врховен суд дека поранешниот еквадорски амбасадор Карлос Абад, кој...