18.6 C
Skopje
19.6.2019 - 23:39

Ознака: Џулијан Асанж

За екстрадиција на Асанж ќе се расправа во февруари следната година

Кралскиот суд во Лондон објави дека сослушувањето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, за негова можна екстрадиција ќе се одржи кон крајот на февруари...

Потпишани документите за екстрадиција на Асанж во САД

Британскиот министер за внатрешни работи, Сајид Џавид, го потпиша налогот за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж во САД, каде што е обвинет...

Објавена прва снимка од Асанж во затвор

Агенцијата „Рипли“ објави прва видео снимка од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж од строго обезбедуваниот затвор Белмарш во Лондон. Асанж таму моментално служи затворска казна...

Болеста го спречи Асанж да се појави пред суд

Џулиан Асанж бил премногу болен за да се појави на сослушување пред судот во Лондон, изјави неговиот адвокат, а пренесе Би-би-си. Основачот на „Викиликс“ (47)...

Еквадор тврдеше дека престојот на Асанж ги чини милиони, но сумата...

Престојот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во амбасадата на Еквадор во Лондон чинел 800.000 долари, а не шест милиони, како што претходно соопшти...

Земјата што го штитеше Асанж ќе ги предаде неговите тајни

Државнoто јавно обвинителство на Еквадор го информираше адвокатот на Џулијан Асанж дека досиејата, компјутерот, мобилните телефони и другите електронски уреди на ко-основачот на „Викиликс“...

Човекот што ги откри тајните на светските моќници ја почна најтешката...

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж ја почна својата најтешка битка, обидувајќи се да избегне екстрадиција во САД, откако завчера беше осуден на 50 недели...

Следното сослушување за екстрадицијата на Асанж закажано на 30 мај

Следното сослушување во врска со екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е закажано за 30 мај, пренесува ТАСС. Претседателот на судот, Мајкл Сноу,...

Жената што внесе светлина во мрачниот живот на Асанж и натаму...

Њузвик Колумна на Стефанија Маурици „Човек најмалку е свој кога зборува во свое лице. Дајте му маска и ќе ви ја каже вистината“. Се сетив на...

Основачот на Викиликс осуден на 50 недели затвор

Британски суд вчера го осуди основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, на 50 недели затвор, поради прекршување на условната казна од пред речиси седум години,...