-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:22

Ознака: Џузепе Конте

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска поднесе оставка откако се продлабочија несогласувањата со вицепремиерот и лидерот на Лига, Матео Салвини. Во обраќањето во Парламентот, Конте го...

Салвини се сопна на патот кон апсолутна моќ

Кога италијанскиот заменик-премиер со силни антиимиграциски ставови ја растури коалицијата со незадоволниот политички партнер, движењето Пет ѕвезди, во обид да изнуди предвремени парламентарни избори,...

Назначувањето на Фон дер Лејен уште посилно ја разниша коалицијата на...

Тензиите во владината коалиција на Италија значително се зголемија по избирањето на поранешната министерка за одбрана на Германија, Урсула фон дер Лејен, за претседател...

Италија дозволи влез на мигранти кои останаа на брод за спасување

Италија дозволи влез на 47 мигранти кои две недели останаа на брод за спасување, потврди премиерот на земјата Џузепе Конте, а пренесе „Ројтерс“. Мигрантите беа...

Конте: Заеднички став за мигрантите или колапс на ЕУ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави денеска дека Европската унија ризикува да доживее колапс доколку не најде заеднички став за мигрантите. – Ако продолжиме без заеднички...

Конте ја потврди смртта на новинарот Мегалици кој настрада во нападот...

Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во Стразбур. –...

Путин се сретна со италијанскиот премиер 

Рускиот претседател Владимир Путин вчера се сретна со италијанскиот премиер Џузепе Конте со кого се заложија за јакнење на економските врски и покрај санкциите...

Конте: Италија не се согласи на дополнителни финансиски обврски кон НАТО

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека Италија не се согласила на никакви дополнителни финансиски обврски кон НАТО и покрај притисоците на претеседателот на...

Италија ќе добие премиер технократ

Џузепе Конте, професор по приватно право на Универзитетот во Фиренца, речиси целосно непознат за повеќето Италијанци и за голем дел од академските кругови, ќе...

Кандидатот за нов италијански премиер обвинет за фалсификување на биографијата

Кандидатот кого антиинституционалното Движење Пет ѕвезди (М5С) и десничарската популистичка партија Лига го предложија за нов италијански премиер, Џузепе Конте, е обвинет за фалсификување...