Ознака: Џузепе Конте

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите на владата утрово, а потоа,...

Конте доби поддршка во Долниот дом на парламентот

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте денеска беше изгласан во Долниот дом на парламентот, откако неговиот помлад партнер ја напушти владејачката коалиција, но тој ќе мора...

Конте одговори на детско писмо: „Дедо Мраз ќе носи маска“

Дедо Мраз ќе носи маска и ќе може да патува низ целиот свет со дозвола за движење, напиша на социјалните мрежи италијанскиот премиер Џузепе...

Италија: Падна довербата во владата на Конте

Довербата на италијанските гласачи во владата на Џузепе Конте се намали за 20 процентни поени од средината на март и сега изнесува нешто над...

Конте најави седум мерки за обнова на Италија по коронавирусот

Во писмото до двата дневни весници „Ил Кориере дела Сера“ и „Ил фато Котидиано“, италијанскиот премиер Џузепе Конте најави седум мерки за обнова на...

Конте: Најлошите денови се зад нас!

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денес во долниот дом на парламентот повика на брзо враќање на земјата во нормала, најави масовна употреба на тестови за...

Конте: Би било убаво нашите граѓани годишните одмори да ги поминат...

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, им порача на Италијанците дека може да очекуваат да ги поминат своите одмори на плажите бидејќи земјата постепено ги...

Конте: ЕУ ризикува пропаст доколку не им помогне на земјите-членки

Италијанскиот премиер Џузепе Конте смета дека Европската Унија ризикува да пропадне како проект поради кризата со коронавирусот. Тој во интервју за Би-би-си вели дека ЕУ...

Италија останува во карантин и по 3 април

Италија ќе остане во карантин и по 3 април, што беше првичниот рок, за да се спречи натамошното ширење на коронавирусот, изјави италијанскиот премиер...

Заев неделава во Рим и во Брисел – разговори со Конте,...

Премиерот Зоран Заев утре ќе оди на средба во Рим со италијанскиот премиер Џузепе Конте. Веста за средбата на Заев со Конте е потврдена,...