21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:58

Ознака: џудо

Светскиот ден на џудото одбележан и во Македонија

„Засади дрво“ е мотото под кое македонските џудисти и џудистите во светот започнаа со одбележување на Светскиот ден на џудото и роденденот на неговиот...

Македонија со 12 спортисти на Европските игри

Знаменосец на свеченото отворање ќе биде младиот боксер Гоце Јанески Македонија на 2. Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), ќе настапи со 12...

Под мотото „Пријателство“ одбележан Светскиот ден на џудото

На овој голем ден за џудото сакам да им порачам на сите џудисти и нивните тренери: „Не поставувајте си граници! Колку повеќе сонувате и...

В недела ЏФМ ќе го одбележи Светскиот ден на џудото

Во спортската сала „Македонско сонце“ во Скопје заеднички ќе тренираат и ќе ги претстават своите вештини џудисти од повеќе македонски клубови, во согласност со...

Македонија домаќин на ЕП во џудо?

Претседателот на Европската џудо-федерација (ЕЈУ), Соловејчук, по средбата со претседателот на Џудо-федерацијата на Македонија (ЏФМ), Реџепи, изразил подготвеност Македонија да биде домаќин на европско...

Шерифовска и Ангелов ќе настапат на јуниорското ЕП во џудо

На ЕП пријавени се 405 натпреварувачи, во осум тежински категории од 42 држави Македонската џудо-репрезентација во состав Берна Шерифовска (категорија до 57 кг) и Борче...

Џудото собира медали со континуирано и систематско работење

Македонското џудо сигурно дека има иднина, но само под услов ако финансиски се вложува во него, ако се работи систематски и на долги патеки,...

Јашари со историска бронза на кадетското ЕП

Македонскиот џудист Хамза Јашари, член на клубот Миоки од Скопје, го освои првиот медал за Македонија на Европското првенства (ЕП) за кадети, кое викендов...