Ознака: џудо

Џудо федерацијата и Факултетот за физичко образование договорија соработка

Џудо Федерацијата на Македонија (ЏФМ) и Факултетот за физичко образование, спорт и здравје потпишаа Меморандум за соработка, преку кој ќе се даде научна поддршка...

ИЏФ лансираше мрежна платформа за џудо-заедницата

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) лансираше мрежна платформа, „ИЏФ ФИТ“, со цел целата џудо заедница да добие можност да тренира, да влезе во форма и...

Масовност, борбеност и квалитет го обележија државното првенство во џудо

Масовност, борбеност, квалитетни дуели и добра организација го обележија Државното првенство во сениорска и во пионерска конкуренција што викендов се одржа во Прилеп, во...

Почнува проектот ,,Џудо во училиштата“

Вредностите од практикувањето џудо беа и се мотив за да го промовираме и популаризираме овој спорт. А клучниот чекор е спроведувањето на проектот ,,Џудо...

Шеесетина џудисти учествуваа на заедничкиот отворен тренинг во Прилеп

Шеесетина џудисти од џудо клубовите „Пролетер“ и „Сеишин“ од Прилеп, „Преспа“ од Ресен, како и „Кожувчанка“ од Кавадарци учествуваа на заедничкиот отворен тренинг одржан...

Полагањето за ДАН и КЈУ појаси во организација на ЏФМ одржано...

Полагањето за 1 КЈУ кафеав појас- кандидат мајсторски и за 1 ДАН црн појас – мајсторски, во организација на ДАН комисијата при Џудо федерацијата...

Врвни имиња од џудото ги споделија своите искуства на семинарот организиран...

  Претставниците од македонските џудо клубови имаа прилика да ги слушнат искуствата на истакнатите имиња на овој спорт, Србите Светозар Отиќ и Владан Гачиќ, на...

ЏФМ воведува светски трендови во македонското џудо

Воведувањето на нов пристап во македонското џудо од страна на националната федерација претставува прифаќање на светските трендови во овој спорт. Новото раководство на федерацијата...

Светскиот ден на џудото одбележан и во Македонија

„Засади дрво“ е мотото под кое македонските џудисти и џудистите во светот започнаа со одбележување на Светскиот ден на џудото и роденденот на неговиот...

Македонија со 12 спортисти на Европските игри

Знаменосец на свеченото отворање ќе биде младиот боксер Гоце Јанески Македонија на 2. Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), ќе настапи со 12...