-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 14:31

Ознака: Џо Бајден

Бајден ја зацврсти водечката позиција во трката за претседателски кандидат

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, ја зацврсти својата лидерска позиција во трката за претседателската номинација во демократската партија, освојувајќи четири од шесте држави во...

Бајден со значително водство пред Сандерс

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, има двоцифрена предност пред сенаторот Берни Сандерс во трката за номинација на Демократската партија за претседателските избори во...

Чија предизборна кампања повеќе ги зоврива политичките страсти

Политиколозите и комуниколозите сметаат дека нашите сограѓани не само што ги следат глобалните политички случувања и не само што имаат свое мислење за нив...

Џо Бајден и Берни Сандерс победници на супервторникот

Џо Бајден победи во девет од вкупно 14 сојузни држави што гласаа за избор на кандидат за претседател на САД во т.н. супервторник и...

Блумберг се откажа од претседателската трка и го поддржа Бајден

Милијардерот Мајкл Блумберг денеска се откажа од трката за претседателски кандидат на Демократската партија во САД и застана во поддршка на поранешниот потпретседател на...

Убедлива победа на Џо Бајден меѓу демократите во Јужна Каролина

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, убедливо победи на изборите на демократската партија во Јужна Каролина за претседателска номинација, со поддршка на афро-американските гласачи. Според...

Трамп бара казна за потполковникот што сведочеше против него

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека војската треба да размисли за тоа дисциплински да го казни службеникот на Советот за национална безбедност, Александар...

Парнас го вмешува Трамп во украинскиот скандал

Близок пријател на Руди Џулијани, поранешниот градоначалник на Њујорк и личен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тврди дека Трамп бил директно вмешан во...

Бајден го поздрави ратификувањето на протоколот за членство на Македонија во...

Поранешниот заменик-претседател на САД, Џо Бајден, го поздрави ратификувањето на протоколот за членство на Македонија во НАТО. Тој истакна дека земјите од Западен Балкан заслужуваат...

Бајден: Обвинувањата на Трамп на сметка на моето семејство се чиста...

Поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден, кој е демократски претседателски кандидат за изборите во 2020, одговори на обвинувањата на претседателот Трамп за релациите на...