-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:12

Ознака: Џо Бајден

Првиот виртуелен самит меѓу Бајден и Џинпинг ќе се одржи в...

Претседателите на САД и Кина, Џозеф Бајден и Си Џинпинг во понеделник ќе го одржат долгоочекуваниот онлајн самит, потврди Белата куќа, пренесуваат тамошните медиуми. Средбата...

Фон дер Лаен: Средбата со Бајден е продуктивна

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, кратко зборуваше по денешната средба со претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, нарекувајќи ја средбата...

Кина е подготвена на вистински начин да пристапи кон разликите со...

Кина е подготвена на вистински начин да пристапи кон разликите со САД за билатералните односи што побргу да се вратат на вистинскиот пат, изјави...

Бајден и Фон дер Лејен ќе разговараат и за превирањата на...

Американскиот претседател, Џо Бајден, денеска во Белата куќа ќе ја пречека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, за да разговара, меѓу другото,...

Единаесет американски држави поднесоа тужба против наредбата за вакцинација од Бајден

Единаесет американски држави поднесоа тужба против наредбата на американскиот претседател Џо Бајден, според која десетици милиони работници во компании со 100 или повеќе вработени...

Бајден му се извини на Макрон

Американскиот претседател Џо Бајден му се извини на францускиот колега Емануел Макрон за начинот на кој беше објавен договорот за подморниците со Велика Британија...

Бајден и Макрон на средба во рамки на самитот Г-20

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во рамки на самитот на Г-20 во Рим се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон и изјави дека САД...

Бајден се сретна со папата во текот на жестоката дебата за...

Џo Бајден, вториот американски католички претседател во историјата, денеска пристигна во Рим, каде што се сретна со папата Франциско, а како тема на разговорот...

Рим под полициска опсада поради самитот Г20

Американскиот претседател Џо Бајден рано утринава пристигна во Рим, каде утре почнува дводневниот самит на Групата 20 (Г20), јавува агенцијата „Анса“. Бајден денеска ќе има...

Бајден: Штетата од глобалното затоплување е 100 милијарди долари годишно

САД ја проценуваат штетата од глобалното затоплување оваа година на 100 милијарди долари, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Њу Џерси. - Само оваа година...