21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:39

Ознака: Џо Бајден

Бајден ја обвини Кина за прикривање на клучни информации за потеклото...

Американскиот претседател Џо Бајден ја обвини Кина дека прикрила „клучни информации за потеклото на пандемијата на коронавирусот“, по објавувањето на резимето на извештајот на...

Трамп: Бајден зборува како опасно момче, а тој не е тоа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, изјави дека нападите во Авганистан немаше да се случат доколку тој беше претседател. Во изјава за „Фокс њуз“,...

Американскиот мир и надмоќноста на Западот исчезнаа во Кабул

Брама Челејни Терористичкото преземање на Авганистан, по наглото и брзоплето воено повлекување на претседателот Џо Бајден, донесе срамен крај на најдолгата војна на Америка. Ова...

Бајден: Можно продолжување на рокот за евакуација по 31 август

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека тешката и болна евакуација на Американците и десетици илјади други луѓе од Кабул се забрзува и најави можност...

Авганистан е жртва на грешка

Кој ќе ја преземе одговорноста за хаосот во Авганистан Угледната авганистанска политичарка Фавзија Куфи за британски „Гардијан“ ја коментира состојбата во својата земја, а веста...

Америка се наоѓа во ерата на постојаниот импичмент

Стигна ерата на постојан импичмент на американските претседатели, пишува „Вашингтон пост“. Само шест месеци по завршетокот на последната постапка за отповикување со која се...

Осама бин Ладен оставил порака до своите наследници да не го...

Поранешниот водач на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен, наводно им забранил на своите следбеници да го убијат американскиот претседатеч Џо Бајден. Во времето...

Бајден: Ние им рековме на Талибанците – за секој напад врз...

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до јавноста и ја коментираше евакуацијата на американските државјани од Авганистан и приемот на Авганистанците кои им помогнаа...

Бајден: Сопругата и јас ќе примиме трета доза

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека тој и првата дама на САД, Џил Бајден ќе примат трета доза вакцина против ковид-19, со цел да...

Хаотичното повлекување од Авганистан ги поткопа ветувањата на Бајден

Во посетата на Брисел годинава, американскиот претседател Џо Бајден беше сигурен во неговата порака до американските сојузници. „Америка се врати“, изјави тој во седиштето...