2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 14:05

Ознака: Џо Бајден

Наредбата на Бајден за задолжителна вакцинација наиде на блокада во Мисури

Федералниот суд во Мисури ја блокира одлуката на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за задолжителна вакцинација на здравствените работници, која требаше да почне...

Ќе ги смири ли тензиите размената на безбедносни гаранции околу НАТО...

Путин и Бајден ќе разговараат преку видео-врска Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат...

Бајден ќе се консултира со европските сојузници пред разговорoт со Путин

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се консултира со своите европски сојузници пред да се сретне со рускиот колега Владимир Путин во вторник, по што...

Бајден го потпиша законот за привремено финансирање на владата

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска потпиша закон за привремено финансирање на федералните агенции до средината на февруари, соопшти Белата куќа, а со тоа само...

Бајден: Омикрон е причина за загриженост, а не за паника

Американскиот претседател, Џо Бајден, во врска со новиот сој коронвирус омикрон рече дека тој претставува причина за загриженост, но не е причина за паника...

Бајден на самитот покани 110 земји, но не и Кина и...

Кинескиот и рускиот амбасадор во Вашингтон заеднички ја осудија одлуката на Соединетите држави да ги исклучат двете земји од виртуелниот самит за демократија што...

Џо Бајден ги презеде овластувањата, но засега останува во болница

Американскиот претседател, Џо Бајден, го продолжи своето претседателствување, по краткиот трансфер на власта на потпретседателката Камала Харис – првата жена во историјата на САД...

Старите пријатели разменија и предупредувања во отворениот разговор

Кинескиот и американскиот претседател имаа онлајн средба Кинескиот претседател Си Џинпинг на онлајн средбата со американскиот претседател Џо Бајден упатил остри предупредувања дека Кина е...

Бајден: Ситуацијата на границата на Европската Унија е многу загрижувачка

САД се загрижени поради ситуацијата на полско-белоруската граница каде илјадници мигранти се обидуваат да влезат во Европската Унија. - Мислам дека тоа е многу загрижувачко...

Првиот виртуелен самит меѓу Бајден и Џинпинг ќе се одржи в...

Претседателите на САД и Кина, Џозеф Бајден и Си Џинпинг во понеделник ќе го одржат долгоочекуваниот онлајн самит, потврди Белата куќа, пренесуваат тамошните медиуми. Средбата...