Ознака: џорџ флојд

Насилни протести во САД, полицијата употреби шок-бомби и солзавец

Американската полиција употреби шок-бомби и солзавец против демонстрантите во повеќе градови ширум САД кои излегоа на улиците откако претседателот Доналд Трамп кажа дека значително...

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го минимизираше полициското насилство врз Афроамериканците, велејќи дека полицајците убиваат повеќе белци. Во интервју за „Си-би-ес њуз“, Трамп беше прашан...

Транскриптите даваат приказ за трагичната судбина на Џорџ Флојд

Откако Џорџ Флојд во повеќе наврати повторувал дека не може да дише при неговото приведување, поранешниот полицаец Дерек Шовен му одговорил, „тогаш престани да...

САД распоредува федерални агенти за заштита на спомениците на 4 јули

Администрацијата на Доналд Трамп, наводно, ќе распореди специјално обучени федерални агенти за заштита на американските споменици за време на празичниот викенд за 4 јули,...

Бојата на кожата одредува кој ќе го чува Дерек Шовен

Осуммина чувари во окружниот затвор во Ремзи каде што е притворен поранешниот полицаец Дерек Шовен, обвинет за убиството на Џорџ Флојд, тврдат дека привремено...

Европскиот парламент усвои резолуција против расизмот и ги поддржа протестите за...

Европскиот парламент усвои резолуција „Животите на црнците се важни“ поради антирасистичките протести по убиството во САД на Афромериканецот Џорџ Флојд. За резолуцијата гласаа 493 европратеници,...

Ќеркичката на Џорџ Флојд – најмлад акционер на „Дизни“

И американската пејачка, актерка, режисерка и оскаровка Барбара Стрејсенд (78), се вклучи во акцијата за помош на Џана Флојд (6), чиј татко Џорџ неодамна...

Трамп ја реформира полицијата, нема повеќе апсења со „задушување“

Претседателот на САД, Доналд Трамп, рече дека е многу тажен поради загубените животи и уништените семејства. Но притоа изрази и поддршка за „храбрите мажи...

Трамп ја потпиша уредбата за полициски реформи

Американскиот претседател Доналд Трамп ја потпиша уредбата за полициски реформи. Целта на уредбата, според висок функционер на администрацијата, е да се инвестира повеќе и...

Многуте лица на дискриминацијата во Германија

Протестите во САД против расизмот и полициската бруталност, поттикнати од смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд при полициско апсење во мај во Минеаполис, се проширија...