Ознака: џорџ флојд

Случајот на Флојд меѓу ретките во кои американските полицајци беа осудени...

Прогласувањето на Дерек Шовен за виновен за сите обвиненија на рочиштето во Минеаполис е редок случај во кој американски полицаец одговара за убиство на...

Дерек Шовен прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд

Поранешниот полицаец Дерек Шовен е прогласен за виновен за сите обвиненија на денешното рочиште во Минеаполис, објавија американските медиуми. Дванаесетчлената порота го прогласи Шовен за...

Шовен ги прекршил полициските прописи при апсењето на Флојд

Според сведочењето на шефот на полицијата во Минеаполис Шефот на полицијата во Минеаполис, Медарија Арадондо, сведочеше на судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој е...

Можат ли САД да обезбедат фер судење за Дерек Шовен?

Постапувањето на поранешниот полицаец Дерек Шовен при апсењето на Џорџ Флојд, ќе биде главна тема во стратегијата на одбраната и на обвинителството на судењето...

Семејството на Флојд очекува правда на судењето за убиството во Минеаполис

Во Минеаполис започнува судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовен, кој е обвинет за убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд, пренесуваат светските медиуми. За време на судењето...

Минеаполис ќе плати отштета од 27 милиони долари на семејството на...

Градот Минеаполис ќе плати 27 милиони долари за подмирување на барањата од тужбата на семејството на Џорџ Флојд – Афроамериканец кој беше убиен од...

Почнува судењето за убиството на Џорџ Флојд

Судењето на поранешниот полицаец од Минеаполис Дерек Човин во врска со смртта на Џорџ Флојд започнува денеска по комплексен процес за избор на поротници. Судијата...

Полицаецот обвинет за убиството на Џорџ Флојд на слобода откако плати...

Поранешниот полицаец од Минесота, Дерек Шовен, обвинет за убиството на Џорџ Флојд, е пуштен да се брани на слобода со кауција од еден милион...

Насилни протести во САД, полицијата употреби шок-бомби и солзавец

Американската полиција употреби шок-бомби и солзавец против демонстрантите во повеќе градови ширум САД кои излегоа на улиците откако претседателот Доналд Трамп кажа дека значително...

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го минимизираше полициското насилство врз Афроамериканците, велејќи дека полицајците убиваат повеќе белци. Во интервју за „Си-би-ес њуз“, Трамп беше прашан...