0.8 C
Skopje
24.11.2020 - 23:47

Ознака: Џорџ Сорос

Сорос: ЕУ ќе се распадне како Советскиот Сојуз

Доколку ЕУ не се разбуди и не ги препознае внатрешните и надворешните закани, ќе заврши како Советскиот Сојуз, изјави милијардерот Џорџ Сорос, алудирајќи на...

Сорос од Давос: Не смее да дозволиме доминација на кинеските компании

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача итни мерки...

Заев размени идеи со Сорос на средбата во Давос

Премиерот Зоран Заев, во рамки на економската и политичка агенда на Светскиот економски форум во Давос, се сретна и разговараше со филантропот и финансиер...

Експлозивна направа пронајдена во близина на домот на Сорос

Експлозивна направа беше пронајдена вчера крај домот на милијардерот и филантроп Џорџ Сорос во округот Весчестер во државата Њујорк, објави „Њујорк тајмс“. Направата била поставена...

Американскиот претседател го обвини Сорос

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека жените кои протестираат поради спорниот кандидат за Врховен суд, Брет Кавано, се професионалки кои се платени од...

Стив Банон подготвува десничарска револуција во Европа

Поранешниот советник на Доналд Трамп планира да создаде паневропско популистичко движење со седиште во Брисел, пред следните избори за Европскиот парламент. Фондацијата наречена „Движењето“...

„Пресе“: „Отворено општество“ на Џорџ Сорос ја напушта Унгарија

Фондацијата на Џорџ Сорос „Отворено општество“ ќе го зтавори своето претставништво во Будимпешта, а канцеларијата за активностите за Источна Европа ќе ја премести во...