Ознака: Џорџ Сорос

Сорос вложува милијарда долари во неговиот „најзначаен проект“ досега

Милијардерот Џорџ Сорос објави дека ќе донира една милијарда долари за финансирање на глобална мрежа на универзитети осмислена за промовирање на либералните вредности и...

Сорос, амбасадори и ФБИ-агенти измешани во тирадата на Џулијани

Поранешниот градоначалник на Њујорк и адвокат на Доналд Трамп, Руди Џулијани, неодамна во интевју се фати во костец со унгарскиот милијардер Џорџ Сорос, фалејќи...

Сорос се збогува со Будимпешта откако неговиот универзитет стана плен на...

Универзитетот што го основа Сорос стана плен во војната на Виктор Орбан против либералните вредности Милијардерот Џорџ Сорос во петокот беше во Виена на второто...

Сорос: Европа треба да се соочи со својата албанофобија

Постојат прикриени предрасуди и нетрпеливост кон етничките Албанци во Западна Европа, што не може да се потценат при одбивањето на Албанија и Македонија од...

Сорос ги предводи милијардерите што бараат оданочување на богатството

Група ултрабогати Американци потпишаа отворено писмо во кое бараат оданочување на најбогатиот дел од популацијата на САД, тврдејќи дека таквата мерка би ги зајакнала...

Непријателите на демократијата се пријатели на Трамп?

Унгарскиот премиер Виктор Орбан практично се претвори во персона нон-грата во рамките на Европската Унија, поради неговото растурање на демократските инстуции, суровиот третман на...

Само Бејли му е родител 3 на ЗЗ

Крајна цел е создавање безидентитетска чипувана и зомбифицирана маса, која ќе ги загуби сите хумани карактеристики, па затворени во свет на конструиран страв и...

Противници на Орбан испишаа свои пораки на плакатите против Јункер

Стотици постери во рамки на кампањата на унгарската Влада против претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер и милијардерот Џорџ Сорос беа преправени од група...

Сорос: ЕУ ќе се распадне како Советскиот Сојуз

Доколку ЕУ не се разбуди и не ги препознае внатрешните и надворешните закани, ќе заврши како Советскиот Сојуз, изјави милијардерот Џорџ Сорос, алудирајќи на...

Сорос од Давос: Не смее да дозволиме доминација на кинеските компании

Џорџ Сорос од Светскиот економски форум од Давос го посочи кинескиот претседател Кси Џипинг како „најопасен непријател“ на отворените општества и препорача итни мерки...