26.5 C
Skopje
16.6.2019 - 13:09

Ознака: џон болтон

Болтон во крстоносна војна со светот

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека Русија, Кина, Иран, Венецуела и Северна Кореја настојуваат да пласираат лажни информации за несогласувањата...

САД го вмешуваат Иран во бранувањето во Оманскиот Залив

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјавил дека поморските мини кои нанесоа штета на танкери за нафта во Омански Залив на почетокот...

Дали Џон Болтон е најопасниот човек на светот?

Националниот советник за безбедност Џон Болтон сака САД да влезат во војна со Иран. Оваа констатација е точна, поради фактот што тој ова го...

Играта на блефови помеѓу САД и Иран би можела да доведе...

Ситуацијата со нуклеарниот договор на САД и Иран од 2015 година се развива многу брзо, откако и официјално властите во земјата на Блискиот Исток...

Џон Болтон бара помошникот на Гуаидо веднаш да се ослободи

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џон Болтон побара од властите на Венецуела веднаш да го ослободат шефот на кабинетот на лидерот на...

Болтон: Одброени се деновите на претседателот на Никарагва

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џон Болтон денеска на Твитер напиша дека се одброени деновите на претседателот на Никарагва, Даниел Ортега. – Режимот...

Болтон: Договорот од Преспа ќе донесе стабилност и просперитет на Балканот

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон им честита на премиерите на Грција и Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, откако Парламентот во...

Ердоган одби средба со Џон Болтон

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одби да се сретне со советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон, поради „ставовите на САД...

Битката за Африка отвора нов фронт на големите сили

Соочувајќи се со зголемената конкуренција од Кина за влијание во Африка, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претстави нова стратегија за Црниот континент, фокусирана...

Болтон најави дополнителни санкции за Иран

Американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон најави денеска дека ќе бидат воведени дополнителни санкции за Иран, но не соопшти детали. Најавата на Болтон доаѓа...