Ознака: џон болтон

Трамп го отпушти воинствениот советник Џон Болтон

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти советникот за национална безбедност Џон Болтон, кој е познат по воинствените ставови во однос на надворешната политика. Како...

Чарлс Купермен е наследник Болтон

Вршител на должноста американски советник за национална безбедност ќе биде Чарлс Купермен, поранешен заменик на Џон Болтон, јави Би-би-си повикувајќи се на извори во...

Советникот за безбедност на Трамп заминува од Белата куќа

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави на Твитер дека го известил својот специјален советник за одбранбена политика оти неговата услуга повеќе не му е потребна. -...

Советникот за безбедност на Трамп си заминува од Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека го известил својот специјален советник за одбранбена политика, дека неговата услуга повеќе не му е потребна. -Го...

Венецуела главен издувен вентил за проблемите на САД?

Националниот советник за безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека Венецуела сега е дел од „ексклузивниот клуб на непријателски земји“ и издаде предупредување за...

Беа прогласени за терористи, а сега имаат блиски соработници во Белата...

Децении наназад, Соединетите Американски Држави ја категоризираа групата на Народни муџахедини на Иран (МЕК) како терористичка организација. Во ерата на претседателот Доналд Трамп, иранската...

Преговори наместо напади

Трамп одобрил, па во последен миг се откажал од напад против Иран, објави „Њујорк тајмс“. Неговите сојузници со сета сила сега се обидуваат да...

Трамп е отворен за преговори, Иран треба само да помине низ...

Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон изјави дека претседателот Доналд Трамп е отворен за преговори. Тој додаде дека сѐ што треба Иран...

Силната позиција на Мадуро го намалува интересот на Трамп за Венецуела

Минатата зима, падот на венецуелскиот претседател Николас Мадуро беше сигурност за американскиот претседател Доналд Трамп. За него, тоа ќе беше брза дипломатска победа во...

Тензиите со Иран го нарушуваат кредибилитетот на Трамп

Главните сојузници на САД ја притиснаа администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да дадат поконкретни докази со кои ќе може точно да се поврзе...