Ознака: Џонсон

Џонсон го загуби мнозинството во парламентот

Конзервативниот британски пратеник Филип Ли пребега во редовите на опозициските либералдемократи пред пресметката во парламентот меѓу конзервативната влада на Борис Џонсон и револтираните конзервативци....

Над еден милион потписи против планот на Џонсон за распуштање на...

Околу 1,1 милион потписи за еден ден собра онлајн петицијата против одлуката на британскот премиер за суспензија на работата на Парламентот. Во Лондон секоја потпишана...

Кралицата го одобри барањето на Џонсон за суспензија на Парламентот

Британската кралица Елизабета Втора го одобри барањето на премиерот на Велика Британија Борис Џонсон за суспензија на работата на Парламентот во времетраење од пет...

Макрон до Џонсон: Нема време за нов договор за брегзит

Францускиот претседател, Емануел Макрон, непопустливо му порача на британскиот премиер, Борис Џонсон, дека нема доволно време да се преговара за нов договор за брегзит. На...

Џонсон: До октомври ќе бидеме подготвени за брегзит, со или без...

Британскиот премиер, Борис Џонсон ги повика Германија и Франција на компромис за брегзит, наведувајќи дека неговата земја доколку биде потребно ќе биде подготвена од...

Џонсон постави услови за преговори со ЕУ

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на лидерите на Европската Унија дека ќе разговара за брегзит кога ќе покажат дека се подготвени да ја...

Протест во Лондон против новиот премиер

На улиците во Лондон синоќа се собраа илјадници луѓе на протест против новиот премиер Борис Џонсон. Демонстрантите на двокатен автобус држеа говори против политиката на...

Трамп: Џонсон ќе биде одличен премиер

Претседателот на САД, Доналд Трамп, му го честита на Борис Џонсон изборот за нов премиер на Велика Британија. - Му честитам на Борис Џонсон за...

Џонсон: Германија подвлече црвени линии за Косово, но не и САД

Мислам дека Германија има подвлечено црвени линии во поглед на тоа колку далеку ќе се оди во решавањето на косовското прашање, додека САД тоа...

Сенаторот Рон Џонсон во посета на Македонија

Американскиот сенатор Рон Џонсон, кој е коспонзор на резолуцијата на Сенатот за поддршка на Договорот од Преспа, денеска пристигнува во посета на Македонија на...