Ознака: Џонсон

Британските новинари ја бојкотираа владата на Џонсон

Политичките новинари го бојкотираа брифингот на британската влада, откако соработник на премиерот Борис Џонсон им забрани присуство на одреден број известувачи. Конфронтацијата се случила...

Џонсон доби јасен мандат за брегзит

Конзервативците на премиерот Борис Џонсон обезбедија најголема изборна победа уште од времето на Маргарет Тачер во 1980-тите и најавија дека ќе ја извадат Британија...

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер Борис Џонсон прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата влада...

Дончиќ, како Бирд, Џонсон и Кид, понекогаш се досадува и треба...

Не е вообичаено тренер како Рик Карлајл да го стави Лука Дончиќ во иста реченица со Лери Бирд, Меџик Џонсон и со Џејсон Кид,...

Британскиот парламент ја усвои програмата на Џонсон

Британскиот парламент синоќа ја усвои програмата на владата на премиерот Борис Џонсон, што се оценува како ненадејна победа за конзервативниот премиер, една недела пред...

Џонсон ги повика пратениците да го одобрат договорот за брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа упати апел до пратениците да го одобрат договорот за брегзит, истакнувајќи дека ниту тој ниту Европска Унија ниту јавноста...

Џонсон: Ќе излеземе од ЕУ на 31 октомври со или без...

Британскиот премиер Борис Џонсон вети дека ќе ја искористи петнеделната парламентарна суспензија за да го обезбеди излегувањето на Велика Британија од Европската Унија на...

Уште една министерка го напушти Џонсон

Министерката за труд и пензии, Амбер Руд поднесе оставка и ја напушти Конзервативната партија. Таа смета дека брегзит по секоја цена не треба да...

Високиот суд во Лондон го отфрли случајот против суспендирањето на парламентот

Високиот суд во Лондон денеска го отфрли правниот случај против суспендирањето на парламентот од страна на британскиот премиер Борис Џонсон пред брегзитот. Но, судот рече...

Џонсон: Ако пратениците гласаат против владата, одиме на избори

Британскиот премиер, Борис Џонсон, јасно стави до знаење дека доколку пратениците вечерва одлучат да гласаат против неговата влада, тогаш Британците треба да одлучат на...