Ознака: џокер

„Џокер“ со 11 номинации за „оскар“

Американската филмска академија ги објави номинациите за престижната награда „оскар“, чие 92. свечено доделување ќе се случи на 9 февруари. За најдобар филм номинирани се...

„Џокер“ доминира со 11 номинации за наградите на БАФТА

Мрачната драма за еден од најпознатите антистрип-херои, филмот „Џокер“, со 11 номинации доминира на листата за наградите што ги доделува Британската академија за филмска...

Скалите од филмот „Џокер“ – туристичка атракција во Њујорк

Филмот „Џокер“ предизвика големо внимание во јавноста, а по неговото премиерно прикажување во светот, голем број обожаватели сакаат да направат фотографија на скалите во...

„Џокер“ ги собори сите рекорди, оствари најголема заработка на сите времиња

Трилерот „Џокер“ со Хoакин Феникс во главната улога, приказна за кловн што се свртува кон живот исполнет со криминал, го собори рекордот и стана...

Танцот на Џокерот ги привлекува неговите обожаватели во Бронкс

Обожавателите на Џокерот почнаа масовно да ги посетуваат скалите во Бронкс, Њујорк, на кои Хоакин Феникс, кој го глуми негативецот во најновото филмско остварување,...

Дали е Заев џокер?

Зборот „џокер“ за мнозинството е најпознат преку игрите со карти: обично е адут, т.е. на несоодветна карта ѝ се придава намерно одредена вредност за...

„Џокер“ – шегата што не би ја разбрале

Базиран на најпопуларниот негативец од „ДС комикс“, вечниот непријател на Бетмен, Џокер на Тод Филипс на маестрален начин успева да излезе од стандардните шеми...

Реакции за новиот филм „Џокер“ поради насилство

Семејствата на оние кои беа убиени за време на премиерата на филмот Бетмен во 2012 година, испратија писмо до компанијата „Ворнер Брос“, со загриженост...

Златен лав за „Џокер“ и главна награда од жири за Полански

На филмскиот фестивал во Венеција, Златен лав беше доделен на филмот „Џокер“, на Тод Филипс, а главната награда од жирито ја доби Роман Полански...

„Џокер“ може да му донесе „оскар“ на Жоакин Феникс

Адаптацијата на „Џокер“ со Жоакин Феникс во главната улога е еден од најочекуваните филмови за оваа година. Новиот филм за најпознатиот негативец од стриповите,...