Ознака: џес бејли

Амбасадорот Бејли на проштална средба со премиерот Заев

Нашата земја и САД на најдобар можен начин го потврдија стратешкото партнерство, порача премиерот Зоран Заев на вечерашната проштална средба со амбасадорот на Соединетите...

Бејли: САД ја поздравуваат историската одлука во Собранието

Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со...

Заев: Судскиот совет да се изјасни за писмото на Бејли

Министерката за правда Рената Дескоска ќе добие инструкции да го отвори прашањето во Судскиот совет што го отвори американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото...

Бејли бара од судиите да не ги вплеткуваат САД во нивните...

Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна, вели меѓу другото американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото, кое...

Бејли, сепак, бил во Собранието на „црниот петок“

Во интервју за руската Национална телевизија (пренесе МИНА на 30 октомври 2018), министерот за надворешни работи Лавров изјавил дека „дента кога се гласаше за...

Со грант од САД од 91.000 долари ќе се изврши санација...

Министерот за култура Асаф Адеми и американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли денеска го потпишаа договорот за доделување грант на санација на Чифте Амам,...

Бејли: Останува на парламентот да ги преземе следните чекори за имплементација...

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот...

Џес Бејли агитираше меѓу младите прилепчани

„Мојата главна порака е младите да ја зграпчат приликата и да станат иднината на ЕУ и на НАТО. Многу е битно да излезат и...

Бејли: Време на надеж за Македонија

Денес е време на надеж за Македонија. Граѓаните се со право фокусирани на формалните врски што ја поврзуваат Македонија со нејзините соседи со Европа,...

Жерновски: Очекуваме засилена поддршка од САД и ефектуирање на поканата за...

Задоволство од континуираниот и конструктивен билатерален политички дијалог меѓу Република Македонија и САД, базиран на традиционалното пријателство и стратегиското партнерство меѓу двете земји, изразиле...