15 C
Skopje
24.9.2018 - 4:09

Ознака: џенова

Брисел одговори на обвинувањата на Салвини за урнатиот мост во Џенова

Портпарол на Европската Комисија се огласи по обвинувањата на министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, дека вината за урнатиот мост лежи во...

Расте билансот на жртви во Џенова, се бара виновникот за трагедијата

И додека и натаму траат спасувачките напори, италијанската јавност бара одговорност за уривањето на мостот „Моранди“, а некои од министрите го вперија прстот кон...

Оператор на урнатиот надвозник тврди дека ги исполнил договорните обврски

Италијанската компанија Аутостраде пер Л' Италија, оператор на мостот во близина на Џенова, при чие уривање загинаа 39 лица, денеска изрази уверување дека ќе...

Прогласена вонредна состојба во регионот околу Џенова

Италијанскиот премиер Џузепе Конте прогласи денеска вонредна состојба во регионот околу Џенова, поради уривањето на надвозникот на автопатот А-10 и загинувањето на 39 лица. Италијанскиот...

Обвинителство: Главна причина за трагедијата во Џенова е човечка грешка

Човечка грешка ја предизвикала фатална трагедија во Џенова кога дошло до уривање на надвозник, изјави шефот на канцеларијата на јавното обвинителство во Џенова, Франческо...

Најмалку 20 загинати при уривање надвозник кај Џенова

Најмалку 20 лица загинаа, а уште десетина се наоѓаат под остатоците од надвозникот во близината на Џенова, кој вчера се урна од засега непознати...

Италија ги бара виновниците за трагедијата што беше очекувана

Мостот Моранди во Џенова имаше бројни структурни проблеми уште од неговата изградба во 60-те години на минатиот век, што доведе до скапите трошоци за...

Најмалку 35 загинати по уривањето на надвозникот во Џенова

Бројот на загинати при уривање на надвозникот во Џенова се искачи на 35, а повредени се 16 лица. Помеѓу загинати има и три деца...

Спасувачите трагаат низ урнатините во Џенова

Најмалку 35 луѓе загинаа во рушењето на мостот во Џенова кое се случи во вчерашното невреме во италијанскиот град, додека и натаму трае акцијата...

Две лица извлечени живи, најмалку 30 загинати при уривање на надвозник...

Две лица се извлечени живи под урнатините на надвозникот над Џенова и се превезени во болницата Сан Мартино, но и натаму се стравува дека...