Ознака: џенова

Пандев не смее да се пензионира

Старо-новиот тренер на италијанскиот фудбалски клуб Џенова, Давиде Балардини, не сака Горан Пандев да земине во пензија по завршувањето на Европското првенство. Капитенот на македонската...

Соиграч на Пандев има коронавирус

Фудбалскиот клуб Џенова објави дека голманот Матија Перин е позитивен на коронавирусот. - Играчот е во самоизолација и ќе го пропушти натпреварот со Наполи. Матиja...

Градот на Колумбо, Паганини и на Гарибалди

Во Џенова има 42 палати заштитени од УНЕСКО, кои се сметаат за дел од светското културно наследство Џенова, градот што се наоѓа во северозападниот дел...

Жителите на Џенова оддадоа почит на загинатите во падот на мостот...

Стотици луѓе, меѓу кои и градоначалникот на Џенова, Марко Бучи и италијанскиот премиер Џузепе Конте, денеска, на првата годишнина од рушењето на мостот „Моранди“,...

Разнесен мостот „Моранди“ во Џенова

Во голема контролирана експлозија денеска се срушија остатоците од „мостот на смртта“ во Џенова, кој минатата година се урна пришто загинаа 43 лица. Илјадници луѓе...

Мостот „Моранди“ во Џенова ќе биде струшен со експлозиви

Италијански експерти за градежништво се подготвуваат да го срушат мостот „Моранди“ во Џенова, скоро една година по неговиот колапс на градбата, пренесува Би-би-си. Илјадници луѓе...

Пандев казнет поради глума

Поради обид да одглуми пенал, македонскиот фудбалски репрезентативец во дресот на Џенова, Горан Пандев беше казнет од Дисциплинската комисија при Италијанската фудбалска федерација со...

Пандев доби нов тренер во Џенова

Чезаре Прандели е новиот тренер на Џенова, соопшти клубот во Твитер. Поранешниот селектор на Италија ќе го одржи својот прв тренинг со својот нов...

Италија не може да ја оттргне мафијата ниту од урнатините на...

Шефот на антикорупциската комисија на Италија, Рафаеле Кантоне, предупреди за можноста за инфилтрирање на мафијата во процесот за обнова на надвозникот „Моранди“ во Џенова,...

Реконструкцијата на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра

Повторната изградба на урнатиоут вијадукт во Џенева ќе чини од 150 до 200 милиони евра, соопштија локалните власти. Изградбата ќе ја изврши фирмата Финчантиери, во...