0 C
Skopje
13.11.2018 - 4:16

Ознака: џафери

Уставните амандмани ќе се разгледуваат на 1 декември

Нацрт-амандманите на Уставот се веќе пристигнати во Собранието и се проверуваат од собраниските служби. Пленарната седница на која ќе бидат разгледани претседателот на Собранието,...

Џафери: Пратениците од опозицијата гласаа по сопствено убедување

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери смета дека пратениците од опозицијата кои дадоа поддршка за отворање на постапката за уставни измени гласале...

Џафери: Граѓаните денес ги поставија темелите на идната Македонија

Граѓаните денес ги поставија темелите на идната Македонија, изјави вечерва претседателот на Собранието Талат Џафери. Според него, овој ден ќе биде основа за идните активности...

Кукан: Учеството на младите на референдумот може да биде одлучувачко

Политичкиот дијалог и постигнувањето консензус се на врвот на вредностите и стандардите што го дефинираат демократскиот амбиент и политичката култура на едно општество. Вистинското...

Џафери: Младите полесно ќе ги артикулираат интересите преку соработка со пратениците

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и младинските политики со...

Џафери: Се наоѓаме пред историски момент од кој зависи нашата сегашност,...

Сите ние, и како граѓани, а и како политичари, сме пред еден историски момент, момент од кој зависи нашата сегашност, меѓутоа ќе зависи и...

Џафери: Со референдумот ќе одлучиме дали сме за „статус кво“ или...

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот...

Џафери: Пред 27 години во Собранието поставени стратешките цели на Македонија...

Пред дваесет и седум години, токму овде во Собранието беа поставени и стратешките цели на Република Македонија, а тоа се евроатланските интеграции. Тоа е...

Столтенберг во Собранието се сретна со Џафери и со Мицкоски

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, во македонското Собрание се сретна и со претседателот...

Џафери: Илинден еден од темелните датуми на Македонија, граѓаните пред уште...

Илинден е еден од темелните датуми во историјата на Република Македонија и нејзините граѓани, кои имале една единствена цел, слободна, независна држава во која...