18.8 C
Skopje
15.6.2021 - 13:51

Ознака: Џасинда Ардерн

Осомничената терористка на Исламска држава ги скара Австралија и Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн го обвини нејзиниот австралиски колега, Скот Морисон, поради откажувањето на државјанството на жена која наводно се приклучила на Исламската држава...

Премиерката на Нов Зеланд го прекрши правилото за да се фотографира...

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, се најде под удар на јавноста откако го прекрши правилото за социјална дистанца за да се фотографира со...

По повеќе од 100 дена, коронавирусот повторно се појави во Нов...

По 102 дена, коронавирусот повторно се појави во Нов Зеланд и градот Окленд повторно е ставен во карантин, пренесува „Блумберг“. Коронавирусот се појави во едно...

Нов Зеланд го „елиминира“ коронавирусот, но уште не слави

За само неколку недели, Нов Зеланд речиси го искорени коронавирусот. Иако е рано за прослава, во Нов Зеланд има само еден позитивен случај од...

Џасинда Ардерн покажа дека е најефикасен светски лидер за време на...

Пандемијата на коронавирус можеби е најголемиот тест за политичките лидери кој светот воопшто го видел досега. Светските лидери се пред предизвици, а меѓу нив,...

Нападот во Крајстчрч силна поука за властите во Нов Зеланд

Владата на Нов Зеланд откупи повеќе од 10 илјади парчиња огнено оружје во период од еден месец, како дел од планот за зголемување на...

Принцот Вилијам им оддаде почит на жртвите од нападот во Крајстчрч

За време на неговата посета на Нов Зеланд, британскиот принц Вилијам беше пречекан со хонги, традиционален маори поздрав со притискање на носовите, од страна...

Вистински лидери навистина постојат: Џасинда Ардерн со утеха и цврстина ја...

Триесет и осум годишната премиерка беше ставена на тест како ниеден друг новозеландски лидер претходно со најлошиот терористички напад што се случи во поновата...

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Новозеландската премиерка вети измена на Законот за носење оружје

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн денеска изјави дека треба да се измени Законот за носење оружје во земјата, еден ден по смртоносниот напад на Австралијанецот...