-3 C
Skopje
22.2.2019 - 7:59

Ознака: Џани Инфантино

УЕФА и клубовите се договорија, нема суперлига

УЕФА и ЕКА потпишаа меморандум за разбирање до 2024 година според кој „ќе продолжат заеднички да работат на обезбедување благосостојба и стабилност на европскиот...

Инфантино сака револуција во фудбалот

Иднината на фудбалот ќе се решава на следниот состанок на Управниот одбор на ФИФА – на 14 и 15 март во Мајами, јави МИА. Таму...

Инфантино доби цврста поддршка пред изборите

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино доби значителна поддршка во неговата кампања за повторно да биде избран за шеф на централата на конгресот следната година. Фудбалската...

ФИФА во март 2019-та ќе решава за 48 тима на СП...

Првиот човек на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, потврди дека во март в година ќе се решава дали на Светското првенство (СП) во...

Инфантино: Ние сме тука за да го заштитиме фудбалот

На фудбалерите вклучени во каква било европска суперлига ќе им биде забрането да играат меѓународен фудбал, вклучувајќи ги и светските првенства, изјави Џани Инфантино,...

Инфантино: Можно е СП 2022 во Катар со 48 репрезентации!

Таквите промени би го принудиле Катар да ја подели организацијата на СП 2022 со другите земји во регионот На Светското првенство (СП) во 2022-та во...

Новото светско клупско првенство и лигата на нации ќе почекаат

УЕФА е против новите натпреварувања, бидејќи новото светското клупско првенство би ги намалило приходите во Лигата на шампионите (ЛШ), а со создавањето глобална лига...

УЕФА е против новото клупско СП на ФИФА?

На плановите на Светската фудбалска федерација (ФИФА) за новото натпреварување меѓу водечките светски клубови ќе ѝ се спротивстави Европската фудбалска унија (УЕФА), која смета...

ФИФА ќе ги ограничи позајмувањата и ќе ја зголеми солидарната исплата?

Светската фудбалска федерација (ФИФА) планира да го ограничи бројот на играчи што клубовите ќе можат да ги позајмуваат секоја сезона (најмногу на шест) за...

„ВАР не го менува, туку го чисти фудбалот“

По значајната одлука за воведување на системот видеопомошник-судија (ВАР) на Светското првенство (СП) во фудбал во Русија, Светската фудбалска федерација (ФИФА) е екстремно задоволна...