Ознака: џамија

Со одлука на Ердоган уште една црква претворeна во џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, издаде декрет за претворање на црквата „Хора“, една од најпознатите византиски градби во Истанбул, во џамија. Ердоган го стори...

Протести во Грција поради Аја Софија

Протести се одржуваат низ цела Грција поради одлуката на Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Турција неодамна го поништи 86-годишниот статус на...

Европа и САД ја осудија одлуката на Турција за пренамена на...

Виски претставници од ЕУ и САД ја осудија одлуката на турските власти Света Софија повторно да стане џамија. - Одлуката на турскиот Државен совет да...

„Аја Софија“ од музеј повторно станува џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи откако турскиот Висок административен суд...

Турскиот државен совет одобри пренамена на Света Софија во џамија

Државниот совет на Турција изгласа едногласно да го смени статусот на музејот Света  Софија во џамија, напиша турскиот новинар Раџип Сојлу на својот профил...

Србија ги затвора џамиите поради влошената епидемиолошка состојба

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани 325 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа осум лица. Како што соопштија тамошните здравствени власти,...

„Света Софија“ се претвори во политичко боиште од светски размери

Турскиот државен совет ќе одлучи дали „Света Софија“ ќе биде пренаменета од музеј во џамија. Ваквиот контроверзен предлог предизвика разочарување и критики од голен...

Исламската верска заедница од денеска ги отвора џамиите

Исламската верска заедница од денеска ги отвора џамиите. И покрај апелите на надлежните да се преиспита одлуката поради пандемијата на коронавирус, ИВЗ остана на ставот,...

Маж избоден со нож во џамија во Лондон, осомничениот е уапсен

Маж е уапсен по нападот со ладно оружје во џамија во центарот на Лондон во кој едно лице е повредено, соопшти лондонската полиција. - Еден...

Во Љубљана изградена првата џамија

Во Љубљана е отворен првиот исламски културен центар со џамија во Словенија, а објектот е на површина од 13.000 квадратни метри. Покрај молитвениот простор,...