14.3 C
Skopje
20.4.2019 - 12:47

Ознака: џамии

Арапските земји ја разгоруваат исламофобијата?

Во обид да ја оправдаат репресијата над домашното население и да ја задоволат западната публика, некои од арапските и од муслиманските влади и нивните...

Колку е распространет ултрадесничарскиот екстремизам?

Нападите врз двете џамии во Нов Зеланд повторно ги актуализираа прашањата за раширеноста и заканите од крајно десничарскиот екстремизам Британскиот министер за безбедност деновиве изјави...

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Нов Зеланд: Напаѓачот можеби имал поддршка и од други луѓе

Новозеландскиот полициски комесар Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот на двете џамии во Крајстчрч, во кои беа убиени 50 луѓе, работел сам, но можеби...

Масакр во џамии го потресе Нов Зеланд

Екстремисти убија најмалку 49 верници и ранија уште педесетина други во напади врз две џамии вчера за време на петочните молитви во Крајстчрч, Нов...

Напаѓачот во Нов Зеланд објавил видео во живо од нападот во...

Еден од терористите кој го изврши нападот во џамии во новозеландскиот град Крастчрч објавил видео во живо на Фејсбук. Клипот е маркиран за време...

Масакр во две џамии на Нов Зеланд

Најмалку 40 лица загинале, а околу 30 се ранети во престрелка во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. По престрелката чeтири мажи и...

Македонија во жалост

Ударите на камбаните и молитвите на оџите од џамиите, кои ги објавуваа тажните вести за загинатите и времето на погребот, за миг го нарушуваа...

Тешки кражби во две џамии во Тетово

Тешки кражби во две џамии во Тетово биле извршени од засега непознати сторители ноќта меѓу петок и сабота, информираше портпаролот на СВР тетово Марјан...

Ердоган: Ќе преземеме мерки за одлуката на Виена да затвори седум...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе преземе мерки како одговор на одлуката на Виена да затвори седум џамии и да ги протера...