-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 4:59

Ознака: Џамал Кашоги

Убијците на Кашоги поминале обука во САД

Според известувањето на „Њујорк тајмс“ Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, една година...

Сојузништвото со САД го поштеди бин Салман од остра реакција на...

Администрацијата на Џо Бајден сѐ уште не презема никакви чекори против саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, откако американските разузнавачки агенции го објавија декласифицираниот извештај...

Меган Маркл ги носела обетките добиени од саудискиот принц и по...

Меган Маркл носела обетки кои ги добила на подарок од саудискиот принц Мохамед бин Салман три недели по убиството на новинарот Џамал Кашоги, игнорирајќи...

Џонсон: Го осудивме убиството на Кашоги, повикуваме на истрага

Велика Британија го осуди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и продолжува да бара целосна истрага за неговата смрт, изјави британскиот премиер Борис Џонсон. Тој...

Свршеницата на Кашоги бара казна за саудискиот престолонаследник

Турчинката Хатиџе Ченгиз, свршеница на брутално убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги, побара престолонаследникот на Саудиска Арабија, принцот Мохамед бин Салман да плати најстрога казна...

Три имиња мистериозно исчезнаа од разузнавачкиот извештај за Кашоги

Недолго откако американските разузнавачки агенции го објавија новиот декласифициран извештај за убиениот новинар Џамал Кашоги, во кој беше заклучено дека саудискиот принц Мохамед бин...

Американското разузнавање го впери прстот кон саудискиот принц

Во објавениот извештај за убиството на Џамал Кашоги Американските разузнавачки агенции во новиот декласифициран извештај заклучиле дека саудискиот принц Мохамед бин Салман ја одобрил акцијата...

Списокот на обвинети за убиството на Кашоги проширен со шест лица

Турскиот суд додаде уште шест обвинети на списокот со 20 саудиски службеници на кои веќе им се суди во отсуство за убиството на новинарот...

Дента на исчезнувањето на Кашоги ми кажаа да ја вклучам рерната

ВО ТУРЦИЈА ПОЧНА СУДЕЊЕТО ЗА УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ Членовите на персоналот кои работеа во саудискиот конзулат во Истанбул кога Џамал Кашоги беше убиен, посочија дека...

Семејната прошка за убиството на Кашоги не ги смири страстите

Салах Кашоги имаше објава на Твитер, додека активистите возвраќаат дека убиството не е семејно, туку политичко прашање Ал џезира Синот на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги...