Ознака: њујорк

Њујорк под вода, прогласена вонредна состојба

Во Њујорк е прогласена вонредна состојба поради обилните дождови кои предизвикаа поплави. Според „Си-ен-ен“ невремето е последица на ураганот Ајда. Како што јавија американските медиуми,...

Болница во Њујорк се соочи со несекојдневни антиваксери – нејзините вработени

Несекојдневна група неделава одржа протест против, како што беше истакнато, присилното вакцинирање, пред Универзитетската болница на Статен Ајленд во Њујорк.  Протестираа вработените во болницата,...

Бајден ги предводи повиците за оставка на гувернерот на Њујорк

Американскиот претседател Џозеф Бајден, спикерот на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија на Ендрју Куомо го повикаа гувернерот...

Награда за „Врба“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

Меридијани

Берлин - Германија и Обединетите нации во Берлин ќе бидат домаќини на конференцијата, која треба да претставува обид да се запрат борбите во Либија...

Украински град сака да се преименува во Њујорк

Што има заедничко градот во источна Украина, разорен во војната, со американската метропола? Речиси ништо. Нема облакодери, жолто такси, ниту светски познати музеи. Но...

Њујоркчани можат да добијат до пет милиони долари на лотарија ако...

„Мора да се вакцинирате за да освоите“, објави гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, најавувајќи лотарија од 5 милиони долари како поттик за њујоркчани...

Њујорк се отвора по една година „карантин“

Њујорк планира потполно отворање на 1 јуни, по повеќе од една година локдаун поради пандемијата од коронавирусот, најави градоначалникот Бил де Бласио во четвртокот,...

Секс скандал ја тресе Америка, гувернерот на Њујорк под жесток притисок

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, одби да го послуша повикот на лидерот на неговата демократска партија да се повлече од власта поради обвинувањата за...

Новиот вид коронавирус откриен во Париз и Њујорк

Новиот вид коронавирус е откриен во Париз и во Њујорк, јавуваат властите во Франција и САД. Генералниот директор на болничкиот систем во Париз, Мартин Хирш,...