Ознака: њујорк

Полицајците од Њујорк ќе мора да имаат лично осигурување за покривање...

Државните власти креираат нови закони со кои ќе ги повикуваат на одговорност полицајците за несоодветно однесување, пренесува „Њујорк пост“. Предлог-законот претставен од сенаторката Алесандра Бјаџи...

Њујорк ги отвори рестораните и фризерските салони

По повеќе од 100 дена, во Њујорк од денеска повторно се отворени фризерските салони, рестораните, големите продавници… Градот Њујорк, некогаш епицентарот на глобалната пандемија на...

Њујорк и Чикаго со најголеми полициски буџети

Во 2017 година, во еден извештај на Центарот за популарна демократија и на Проектот за закон за црните животи и младината беа анализирани полициските...

Македонскиот пакет за спас на економијата има тенденција на раст

Иако истражувачкиот тим на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк констатира дека нашиот „плик за помош“ е најтенок Истражувањето на институтот за економски истражувања и политики „Фајненс тинк“...

Двајца њујоршки полицајци застрелани, еден прободен со нож во напад во...

Двајца полицајци биле застрелани, а трет бил прободен во судир со осомничен во Бруклин доцна во средата вечерта, пренесува „Њујорк пост“. Престрелката се одвивала кога...

Персоналот во старечките домови во Њујорк ќе биде тестиран двапати неделно

Вработените во сите домови за стари лица во државата Њујорк ќе треба да се тестираат за коронавирус двапати неделно, објавија властите. Во најтешко погодената американска...

Намален бројот на заболени од коронавирус во Њујорк

Бројот на хоспитализирани лица поради ковид-19 низ Њујорк е најмал во изминатите шест недели, затоа што сфативме како да го контролираме ѕeверот наречен коронавирус. Ова...

Њујорк платил 69 милиони долари за респиратори што не пристигнале

Државата Њујорк платила 69 милиони долари за респиратори, но тие никогаш не пристигнале. Како што пишуваат американските медиуми, уплатата била извршена на име на Јарон...

Њујорк ќе воведе самотестирање за коронавирус

Здравствените установи во Њујорк ќе воведат самотестирање за коронавирус во кое граѓаните сами ќе може да земаат примероци според упатства на здравствените работници, најави...

Њујорк има најмалку затвореници во последните 70 години

Бројот на затвореници во Њујорк, САД, падна под 4.000 минатата недела, првпат во 70 години, среде пандемијата на коронавирус, изјави градоначалникот Бил де Бласио. Градот...