Ознака: њујорк

„Везилка“ и „Тешкото“ одекнаа на Менхетен

По повод 80-годишнината од Денот на востанието на македонскиот народ, 30 години независност на Република Македонија и 100 години од раѓањето на македонскиот поет...

Бездомник среде бел ден се обидел да киднапира тригодишно девојче во...

Тригодишно девојче речиси беше киднапирано среде бел ден од бездомник во населбата Бронкс во Њујорк, пишува „Дејли мејл“. Шокантниот настан е снимен од надзорна камера,...

Oсмани во Њујорк на средба со Балакришнан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Сингапур, Вивијан Балакришнан, на маргините на 76 Генерално собрание...

Пендаровски в четврток ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од денеска, ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија...

Светските лидери во Њујорк на дебата на Генералното собрание на ОН

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира на засилување на напорите...

Лекари во Њујорк даваат отказ поради обврската за вакцинација

Болница во американската сојузна држава Њујорк привремено го затвора породилното одделение поради недостаток од здравствени работници кои се вакцинирани. Бранот на отпуштања на докторите дојде...

Болница во Њујорк престанува со породувања бидејќи акушерките не се вакцинираат

Болница во северниот дел на американската држава Њујорк објави дека привремено ќе го прекине породувањето откако шест вработени во родилиштето поднеле оставки, затоа што...

САД опен заврши за 22 носители, тинејџерот Свајда направи изненадување

ТЕНИС По четири натпреварувачки дена на Отвореното тениско првенство во Њујорк, годинашниот гранслем-турнир САД опен заврши за 15 носители и седум носителки. Кај мажите на турнирот...

Прогласена вонредна состојба во Њујорк, расте бројот на жртви

Расте бројот на жртви од поплавите во Њујорк и Њу Џерси. Најмалку 23 лица загинаа, а стотици беа евакуирани од метрото. Областа на Њујорк утрово...

Ваков дожд паѓа еднаш во 500 години

Најмалку осум лица загинаа во поплавите предизвикани од рекордните врнежи во Њујорк и Њу Џерси, пренесува „Си-ен-ен“. Имено, остатоците од ураганот Ајда, кој викендов дивееше...