Ознака: њујорк

Барањето за отстранување на тибетското знаме го разоткри шпионот

Одборот на малата тибетска заедница во населбата Вудсајд во Њујорк се соочи со инфилтрација на кинески шпион во нивните кругови. Баимадаџи Ангуанг, локален полициски...

Њујорк подготвува виртуелен дочек на Нова година

Поради пандемијата на коронавирусот традиционалната новогодишна ноќ на Тајмс сквер во Њујорк, која вообичаено привлекува илјадници посетители, овојпат е откажана, за првпат по 114...

По 35 години решен случај со убиство и силување на тинејџерка...

Убиството на девојче во градот Рочестер, Њујорк, кое се случи пред 35 години, конечно беше решено со помош на ДНК-тестови, пренесува Си-Ен-Ен. Четиринаесетгодишната Венди Џероми...

Гувернерот на Њујорк смета дека карантинот не бил добра идеја –...

Мислењата ширум светот се менуваат за „најдобрите“ епидемиолошки политики и решенија за запирање на пандемијата на ковид-19. На пример, ниту истражувањето, ниту големите медиуми веќе...

Њујорк опусте, градот го напуштиле 420.000 луѓе

Улиците во Њујорк ги паметат многумина по неговите жолти такси-возила, но деновиве обележјето на градот се камиони за селидба. Според истражувањето, 420.000 луѓе го напуштиле...

Менхетен во мрак, над 180 илјади луѓе останаа без струја

Поради прекин во електричната енергија, голем дел од Менхетен остана во темнина разно изутринава. Десетици илјади луѓе во другите населби во Њујорк сè уште...

Полицајците од Њујорк ќе мора да имаат лично осигурување за покривање...

Државните власти креираат нови закони со кои ќе ги повикуваат на одговорност полицајците за несоодветно однесување, пренесува „Њујорк пост“. Предлог-законот претставен од сенаторката Алесандра Бјаџи...

Њујорк ги отвори рестораните и фризерските салони

По повеќе од 100 дена, во Њујорк од денеска повторно се отворени фризерските салони, рестораните, големите продавници… Градот Њујорк, некогаш епицентарот на глобалната пандемија на...

Њујорк и Чикаго со најголеми полициски буџети

Во 2017 година, во еден извештај на Центарот за популарна демократија и на Проектот за закон за црните животи и младината беа анализирани полициските...

Македонскиот пакет за спас на економијата има тенденција на раст

Иако истражувачкиот тим на универзитетот „Колумбија“ во Њујорк констатира дека нашиот „плик за помош“ е најтенок Истражувањето на институтот за економски истражувања и политики „Фајненс тинк“...