0 C
Skopje
19.1.2019 - 20:11

Ознака: њујорк тајмс

„Њујорк тајмс“: Нови докази во истрагата на САД за мешање на...

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ објави нови мејлови од време на претседателската кампања во 2016 година во САД, кои покажуваат дека политичкиот оперативец Роџер Стоун...

Клевета или релевантни докази за даночна измама на Трамп

„Њујорк тајмс“ изнесе индикатори дека претседателот на САД вршел даночна евазија Во финансиската документација на претседателот на САД, Доналд Трамп, се пронајдени елементи што укажуваат...

Богатството на Трамп крие матни семејни зделки?

Американскиот претседател Доналд Трамп бил вклучен во даночни махинации кои опфаќаат и случаи на измама, во кои тој и неговите браќа и сестри им...

Двете страни прогласуваат победа во потполната неодреденост

Резултатите од референдумот во Македонија се потполно неодредени, што ги наведе двете страни да прогласат победа, пишува „Њујорк тајмс“. Од оние што гласаа, 91 отсто...

„Њујорк тајмс“: Москва прави големи напори за неуспех на референдумот

Москва прави големи напори за неуспех на референдумот на кој на 30 септември Македонците треба да се изјаснат дали прифаќаат влез на земјата во...

Њујорк тајмс: САД размислуваат за повлекување на антитерористичките единици од Африка

Пентагон разгледува повлекување на речиси сите американски командаси од Нигер и згаснување на најелитните антитерористички единици ширум Африка, објави „Њујорк тајмс“. Функционери од Пентагон за...

Мора да знаеме што ќе се потпише!

Ќе видиме што ќе се случи е сосема извесна неизвесност поставена како на глобален, така и на локален план, и со тоа повеќе од...

Трамп: „Њујорк Тајмс“ користи „измислен извор“ во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини весникот „Њујорк Тајмс“ дека во еден негов напис се повикувал на „измислен извор“ во Белата куќа. Станува збор за...

Пулицерови награди за „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“ и „Ројтерс“

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“, „Прес...

Балканот стана терен за тестирање на новата Студена војна

Русија, наводно, го проширува своето влијание, зголемувајќи ги етничките тензии во балканските држави кои сакаат да и се приклучат на Европската унија, со што...