Ознака: Љуљзим Баша

Баша: Народот стави печат на падот на криминалната влада на Рама

Со обраќањето од пред седиштето на Демократската партија на лидерот Љуљзим Баша, пеење на албанската национална химна и со извикување од насобраниот народ „Баша,...

Лидерот на албанската опозиција осомничен за перење пари

Јавното обвинителство во Тирана ги повика на разговор лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија (ПД), Љуљзим Баша и поранешниот партиски генерален секретар...

Опозицијата не се откажува од смена на Рама

По завчерашните големи антивладини протести, вчера состојбата во Албанија е мирна. По апсењата на дел од учесниците на протестот, лидерот на албанската опозициска демократска...

Со апелот на Баша за граѓанска непослушност заврши протестот на албанската...

Му покажавме на балканскиот Мадуро и на целиот свет дека оваа земја има господар. Денеска Еди Рама користеше насилство врз граѓаните кои протестираа мирно....

Баша треба да му плати 400 евра на социјалистички пратеник за...

Суд во Тирана донесе пресуда дека лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската патија, Љуљзим Баша, треба да му плати 50.000 леки (406 евра)...

Баша: Парламентот е уништен, ќе се мобилизираме за да го тргнеме...

По напуштањето на собранската сала каде владејачкото мнозинство гласаше за новите министри, лидерот на опозициската демократска партја, Љуљзим Баша со остар тон изјави дека...

Баша: Криминалот ја убива Албанија, Рама апси деца

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша го обвини премиерот Еди Рама дека „апси деца, додека криминалот ја убива Албанија“. -Кога целата држава и...

Опозицијата се обединува против криминалната власт

Лидерите на најголемата албанска опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, и на третата по големина партија Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, повикаа на „обединување...

Опозицијата е против уривање на националниот театар

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, ги предупреди пратениците на владејачката Социјалистичка партија дека доколку го изгласаат законот за уривање на Националниот...

Опозицијата на „парламентарна седница“ во Драч

Албанската обединета опозиција предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша, продолжува со бојкотот на работата на парламентот на Албанија. Наместо да учествуваат на утрешната...