8.6 C
Skopje
22.11.2019 - 12:13

Ознака: Љубљана

Едно лице убиено при обид за грабнување автобус во Љубљана

Едно лице е убиено во автобус од градскиот превоз на Љубљана, откако се заканил дека ќе го киднапира возилото и ќе го убие возачот. Љубљанско...

Филипче: Креираме фер општество за сите млади лекари да ги вклучиме...

Фокусот на Министерство за здравство по завршување на проценките од скенирањето на примарната, секундарната и терцијарната здравствена заштита, ќе биде кон инвестирање во човечки...

Македонија на Европското првенство во одбојка ќе игра во Љубљана

Одбојкарите на вечерашната ждрепка во Брисел ги добија противниците на финалниот турнир на Европското првенство (ЕП) што ќе се одржи од 12 до 29 септември...

Авион со Косовци се запали на лет кон Приштина, принудно слетал...

Авион кој лета на релацијата Штутгарт-Приштина бил принуден да слета на аеродромот во Љубљана, откако за време на летот внатре во леталото избил оган. Според...

Љубљана поставува нови 20 километри жичена ограда

Словенија наредните недели ќе постави неколку километри нова жичена ограда по должината на брегот на реката Купа, на критичниот дел на границата со Хрватска,...

Евакуирана железничката станица во Љубљана

Словенечката полиција утрово ги евакуираше присутните на главната железеничка станица во Љубљана и жителите на околните згради поради оставена сомнителна торба. Торбата била забележана околу...

Пожар во хотел во Љубљана, евакуирани 100 лица (видео)

Во хотелот „Унион“ во центарот на Љубљана денеска изби пожар поради што се евакуирани стотина луѓе, соопшти словенечката полиција. Огнот се уште не е локализиран,...

Поетот Филип Димкоски во Љубљана и во Марибор

Младиот македонски поет Филип Димкоски неодамна престојуваше во Љубљана, а свои претставувања имаше во Марибор. Во Марибор Димкоски учествуваше на третата Меѓународна уметничка олимпијада...