Ознака: Љубљана

Панорама / Правда или живот?

Белград - Епископот ваљевски г. Милутин од Српската православна црква почина на 79-годишна возраст како последица на коронавирусот. Милутин бил позитивен на ковид-19 заедно...

Панорама

Подгорица - Во Подгорица се одржа состанок на стручни тимови на Владата на Црна Гора и Митрополијата црногорско-приморска на Српската православна црква (СПЦ), за...

Панорама

Атина - Договорот ЕУ - Турција не се однесува само на средствата што Анкара ги добива од Европа туку и на почитување на обврските,...

Панорама

Љубљана - Служењето воен рок во Словенија може веќе во септември да стане реалност, Словенечкото собрание денеска ќе расправа за повторното воведување на воениот...

Чулев на работна средба со словенечкиот министер Поклукар

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска во Љубљана, имаше работна средба со својот домаќин, министерот за внатрешни работи на Република Словенија Боштјан Поклукар....

Панорама

Загреб - Во Хрватска е потврден осми случај на коронавирус. Новиот случај е потврден на клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб,...

Во Љубљана изградена првата џамија

Во Љубљана е отворен првиот исламски културен центар со џамија во Словенија, а објектот е на површина од 13.000 квадратни метри. Покрај молитвениот простор,...

Љубљана и Загреб спорат околу користењето назив на вино

Словенија побарала да се поништи уредбата со која Европската комисија ѝ дозволува на Хрватска да се користи називот „теран“ на етикетите на вино со...

Неостварениот скопски музеј на Чаловски – Иваноска во Љубљана

Ова е нова фаза на нивниот развоен, контекстуален проект „Хансеновиот музеј на модерната уметност“, кој го започнаа во 2007 година според достапната документација по...

Градоначалникот на Љубљана под истрага на словенечката финансиска полиција

Словенечката финансиска полиција ја стави под хипотека семејната куќа на градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ за да обезбеди наплата на долг од 335.000 евра,...