31.1 C
Skopje
19.8.2019 - 14:14

Ознака: Љубљана

Патник вљубен во стиховите на мигот под дождот на вечноста

Среде чистиот град се потрудив да истурам доволно нерециклирано ѓубре. Ја исфрлив таму македонската политичка гротеска. Дадов две телевизиски и две интервјуа за дневни...

Одбојкарите за ЕП ќе имаат кондициски тренер од Франција

Подготовките на македонската одбојкарска репрезентација за деби-настапот на ЕП ќе почнат на 2 јуни во Скопје, а селекторот Матијашевиќ деновиве треба да го објави...

Шпионска афера ги наруши односите меѓу Загреб и Љубљана

Премиерот на Словенија Марјан Шарец за вчера попладне закажа итна седница на словенечкиот совет за национална безбедност поради недозволено дејствување на хрватската агенција за...

Киднаперот на автобусот во Љубљана починал во полициска станица

Неименуван 48-годишен маж од Крањ, кој синоќа киднапираше автобус во Љубљана по приведувањето починал во полициската станица и покрај обидите за реанимација. Словенечката полиција соопшти...

Едно лице убиено при обид за грабнување автобус во Љубљана

Едно лице е убиено во автобус од градскиот превоз на Љубљана, откако се заканил дека ќе го киднапира возилото и ќе го убие возачот. Љубљанско...

Филипче: Креираме фер општество за сите млади лекари да ги вклучиме...

Фокусот на Министерство за здравство по завршување на проценките од скенирањето на примарната, секундарната и терцијарната здравствена заштита, ќе биде кон инвестирање во човечки...

Македонија на Европското првенство во одбојка ќе игра во Љубљана

Одбојкарите на вечерашната ждрепка во Брисел ги добија противниците на финалниот турнир на Европското првенство (ЕП) што ќе се одржи од 12 до 29 септември...

Авион со Косовци се запали на лет кон Приштина, принудно слетал...

Авион кој лета на релацијата Штутгарт-Приштина бил принуден да слета на аеродромот во Љубљана, откако за време на летот внатре во леталото избил оган. Според...

Љубљана поставува нови 20 километри жичена ограда

Словенија наредните недели ќе постави неколку километри нова жичена ограда по должината на брегот на реката Купа, на критичниот дел на границата со Хрватска,...

Евакуирана железничката станица во Љубљана

Словенечката полиција утрово ги евакуираше присутните на главната железеничка станица во Љубљана и жителите на околните згради поради оставена сомнителна торба. Торбата била забележана околу...