20.1 C
Skopje
15.9.2019 - 20:47

Ознака: Љубомир Јовески

Јовески: Предметите што се во фаза на судење остануваат кај обвинителите...

Предметите на Специјалното јавно обвинителство по преземањето од страна на Републичкото јавно обвинителство ќе бидат распоредени по обвинителства и по обвинители, а дотогаш предметите...

Јовески и СЈО се договараат за преземање на предметите

Започна средбата меѓу државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во просториите на Специјалното јавно обвинителство каде се договараат деталите како ќе се преземат предметите што...

Јовески ќе ги преземе предметите на СЈО

Јавното обвинителство одлучи да ги прифати предметите од СЈО. Со тоа, Специјалното јавно обвинителство заминува во историја по четиригодишно постоење. Одлуката следуваше по барањето на Катица...

Сѐ уште се разгледува предлогот на Јанева за преземање на предметите

Предлогот предметите од СЈО да бидат префрлени во Јавното обвинителство е на разгледување и нее донесена конечна одлука од страна на Обвинителството. Разрешената специјална јавна...

Колевски ќе го наследи Штерјев во Советот на јавни обвинители

Ацо Колевски е избран за нов претседател на Советот на јавните обвинители, откога вчера добил едногласна поддршка од членовите на Советот и немал противкандидати. Ацо...

Стефанова повикана да сведочи за „Рекет“ во Обвинителството

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова е повикана во вторник во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, каде ќе биде сослушувана за...

Јовески: Јанева и Стефанова ќе бидат сослушани

Сите инволвирани лица во случајот „Рекет” ќе бидат сослушани и испитани во истражната постапка, вели јавниот обвинител Љубомир Јовески за ,,Макфакс”. - Не постапуваме селективно...

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда во „Тревник“

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на судиите и обвинителите, особено...

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител, Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или било какви пречки за да биде објавена потерницата за екс-премиерот, Никола Груевски,...

Се проверува дали имало прислушање и во Обвинителството за организиран криминал...

Во тек е вештачење на хард дисковите на Обвинителството за организиран криминал и корупција, затоа што при непосредната контрола не постоеја технички можности да...