20.8 C
Skopje
24.6.2021 - 2:49

Ознака: Љубомир Стефанов

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови проекти

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за оскар „Медена земја“, се подготвуваат за неколку нови проекти, пишува...

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен и за најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во...

Поради номинациите на „Медена земја“, МКЦ најави групно следење на „оскарите“

Македонскиот филм „Медена земја“ успеа да добие две номинации за претстојните оскари – за најдобар документарен филм и за најдобар странски филм. Поради ваквиот успех,...

Сара Џесика-Паркер за „Медена земја“: Неверојатна и епска приказна која заслужува...

Холивудската актерка Сара Џесика-Паркер е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“. Таа на својот профил на Инстаграм објави фотографија од филмот и напиша...

„Медена земја“ на „Киненова“

Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат...