Ознака: љубов

Вљубени двојки кои ќе го разнежнат вашето срце

Зак Ретс од САД е уметник кој работи како илустратор на детски книги и илустратор во играните филмови на Дизни. Меѓу неговите дела објавени...

Пречкртај насилство, нацртај љубов

„Преку уметност до свет на ненасилство“ и „Пречкртај насилство, нацртај љубов“ се пораките што, меѓу другото, сакаат да ги пренесат до младите организаторите на...

Енди Ворхол и неговата бескрајна љубов за Божиќ

Елена Мартиник („Вајдволс“) Кога се зборува за Енди Ворхол, вообичаено Божиќ не е она што ни паѓа прво на ум. А сепак Ворхол, еден од...

Славниот ди-џеј во љубовна врска со 27 години помлада девојка (галерија)

Светски познатиот ди-џеј, Дејвид Гета (51) моментално се одмара во Мајами со својата атрактивна девојка Џесика Ледон која има 24 години и е вистинска...

Ристе Трајковски седум години е во љубов со жирафите

Кога ќе ме видат реагираат со ушите, се радуваат, знаат дека ќе им го посветам сето мое внимание и уживаат во него, додава зоо-негувателот...

Со екстра-оброк не се покажува љубов

Пет мита во врска со негата на домашните миленици Меѓу сопствениците на домашни миленици често кружат разни неточни информации за здравјето и грижата на животните....

Со љубов и со лесно

„Поетиката на просторот“ на Башлар беше една од моите омилени лектири за време на студентските денови. Ги читав и ги препрочитував неговите огледи за...

Миленици – господари на срцата или робови на љубовта

Во загрепското катче за животни при Етнографскиот музеј од 2015 година се прославуваат родендени на миленици или на деца во друштво на миленици „Кој е...

Љубов и мода – одлики на скопскиот шарм

Малку е познато дека најубавите скопски палати се поврзани со љубовта, бидејќи тие биле изградени како подарок за саканите сопруги. Токму затоа, тие скопски...

Кога луѓето и ежот водеа љубов

Кога би напишал леток за нашата транзиција во изминатите речиси три децении (а инспириран од една често слушана непристојна изјава во чаршијата), чинам дека...