Ознака: љубе бошкоски

Обвинителството незадоволно од ослободителната пресуда за „Тортура“

Со ослободителната пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, и припадниците на „Алфи“ се остава впечаток дека начинот на апсење на Љубе Бошкоски е...

Мијалков ослободен од вина за апсењето на Бошкоски

Поранешниот директор на УБК, Сашо, Мијалков е ослободен од обвинението за случајот „Тортура“ во кој беше првообвинет, од страна на Основниот кривичен суд во...

Отсуството на судијката Ристеска го одложи судењето за „Тортура“

Денешното рочиште за случајот „Тортура" каде првообвинет е поранешниот директорот на УБК, Сашо Мијалков, како и припадници на поранешната полициска единица Алфа, беше одложено...

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што се вели во пресудата,...

Вработени во МВР не знаеле кој наредил апсење на Бошкоски

Судењето за случајот „Тортура“ кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски продолжи со испрашување на сведоци повикани од...

Чавков: Не се сеќавам на апсењето на Љубе Бошкоски

Ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, во сведочењето за случајот „Тортура“ рече дела не се сеќава дали знаел оти има акција за...

„Тортура“: Адвокатот Михајловски сведочеше за апсењето на Љубе Бошкоски

Со сослушување на сведоци денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за начинот на апсењето на Љубе Бошкоски во 2011 година „Тортура” на...

На „Тортура“ се прегледуваат снимки од апсењето на Бошкоски

Со прегледување видео материјали од камери на МВР денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува случајот „Тортура” на СЈО за начинот на лишување од...

Мијалков не гледа причина зошто би му се извинил на Бошкоски

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијаков истакна дека не му се извинил на Љубе Бошкоски при нивната денешна средба, во судницата во Кривичниот суд...