21.1 C
Skopje
25.8.2019 - 9:49

Ознака: јункер

Јункер: Нема можност за преразгледување на договорот за Брегзит

Не постои веќе можност за преразгледување на договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, изјави денеска пред Европарламентот во Стразбур претседателот на ЕК,...

Јункер: ЕУ не сака казна за Британија, туку договор од интерес...

Европската Унија не сака да ја казни Велика Британија, туку главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние има за цел да постигне договор...

Јункер: Земјите од Западен Балкан нема да влезат во ЕУ пред...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека западнобалканските земји мора повеќе да напредуваат пред да се приклучат на Европската унија. Од говорницата на...

Јункер: ЕУ треба повеќето одлуки да ги носи со квалификувано мнозинство

Претседателот Европска комисија Жан Клод Јункер ги повика денеска државите членки на ЕУ да се „ослободат од правилата на едноставноста“ и да носат...

Јункер: Да се справиме со тесноградиот национализам додека има време

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска ги повика земјите членки на ЕУ на борба против „тесноградиот национализам, додека се уште има време“.  - Треба...

Јункер: Расправата во Велика Британија за Брегзит е далеку од стварноста

Расправата во Велика Британија за нејзиното напуштање на Европската унија(ЕУ) и понатаму е далеку од стварноста, изјави синоќа претседателот на Европската комисија Жан Клод...

Јункер: ЕУ и Велика Британија треба да се однесуваат како два...

Европската унија и Велика Британија би требало една кон друга да се однесуваат како два вљубени ежа, кои не сакаат меѓусебно да се повредат,...

Јункер: Се уште сме далеку од договор за Брегзитот

Европската Унија и Велика Британија се уште се доста далеку од договор за Брегзитот, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во Салцбирг,...

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Западен Балкан

Во своето годишно обраќање пред Европскиот Парламент за „Состојбата на ЕУ“, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предупреди на надворешните влијанија на Балканот. - Мораме...

Јункер најави јакнење на Фронтекс и укинување на поместувањето на часовникот

Претседателот на Европската комисија(ЕК) Жан Клод Јункер во својот говор за „состојбата на Унијата“ во Европскиот парламент(ЕП) најави повеќекратно јакнење на Фронтекс за да...