9 C
Skopje
20.2.2019 - 21:06

Ознака: јункер

Јункер: Тешко замисливо е Велика Британија да учествува на изборите за...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер оцени дека не е исклучена можноста Велика Британија да го одложи датумот за излегување од Европска Унија. Тоа би...

ЕУ: Атина и Скопје заедно испишаа нова страница во заедничката европска...

Јункер, Могерини и Хан во заедничко соопштение го поздравија усвојувањето на Преспанскиот Договор во Грција. Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер, високата претставничка за...

Јункер: Вечерва се зголеми ризикот за неуреден брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се огласи со реакција по гласањето на британскиот парламент вечерва кој го отфрли Договорот за брегзит, јавува...

Јункер: ЕУ сака да и помогне на Меј да избегне Брегзит...

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во Букурешт изјави дека ЕУ сака да и помогне на британската премиерка Тереза Меј да избеге истапување...

ЕК: Јункер е со добро здравје

Европската комисија(ЕК) денеска ги отфрли наводите дека претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер е со лошо здравје, по објавените снимки на Јункер на кои се...

Јункер: ЕУ се подготвува за брегзит без договор

Европската комисија ќе ги забрза подготовките во случај Велика Британија да излезе од ЕУ без договор за уредено истапување, изјави претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод...

Јункер: Нема можност за преразгледување на договорот за Брегзит

Не постои веќе можност за преразгледување на договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, изјави денеска пред Европарламентот во Стразбур претседателот на ЕК,...

Јункер: ЕУ не сака казна за Британија, туку договор од интерес...

Европската Унија не сака да ја казни Велика Британија, туку главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние има за цел да постигне договор...

Јункер: Земјите од Западен Балкан нема да влезат во ЕУ пред...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека западнобалканските земји мора повеќе да напредуваат пред да се приклучат на Европската унија. Од говорницата на...

Јункер: ЕУ треба повеќето одлуки да ги носи со квалификувано мнозинство

Претседателот Европска комисија Жан Клод Јункер ги повика денеска државите членки на ЕУ да се „ослободат од правилата на едноставноста“ и да носат...