-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:50

Ознака: Јужно Кинеско Море

Американски носач на авиони влезе во Јужното кинеско море

Американската морнарица денеска објави дека носачот на авиони УСС „Роналд Реган“ влегол во Јужнокинеското Море како дел од рутинска мисија. Сепак, агенциите потсетуваат дека ситуацијата...

Кинеската морнарица избрка американски воен брод

Воен брод на САД бил избркан од спорните води на Јужното Кинеско Море откако кинеската морнарицата ги кренала борбените авиони и поморските единици за...

Австралиски воени хеликоптери цел на ласери во Јужното Кинеско Море

На австралиски воени хеликоптери било целено со ласери за време на воени операции во Јужното Кинеско Море месецов, изјавил аналитичар кој се наоѓал на...

Кина со критики за САД

Кинеските власти упатија повик до САД да прекинат со испраќање свои бродови и воени авиони во близина на острови врз кои Пекинг тврди дека...

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море се провокација

Кинеското Министерството за одбрана денеска изјави дека е провокација тоа што две американски воени брода поминале блиску острови во Јужното Кинеско Море за кои Пекинг...

Кинеските бомбардери го алармираа Пентагон

Реакцијата на САД следува откако кинеската воена авијација првпат во Јужно Кинеско Море распореди бомбардери со голем дострел, со што во нивен досег се...

Кина спроведе воени вежби со тешки бомбардери на остров во Јужното...

Кинески бомбардер со голем дострел за првпат изврши полетувања и слетувања од и на остров во Јужното Кинеско Море, соопшти весникот „Женмин жибао“. Во соопштение...