13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 5:12

Ознака: јужноафрикански вид

Австриски Тирол стана жариште на јужноафриканскиот вид

Австрија ќе добие дополнителни 100.000 дози од вакцината на „Фајзер“ против ковид-19. Овие дози ќе служат за да се вакцинираат возрасните во алпскиот регион Тирол,...

Во земјава засега нема јужноафрикански вид

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред неколку дена се вратил...

Во март ќе се почне со тестирање на вакцината на „Модерна“...

Во средината на март во САД почнуваат испитувања на вакцините развиени од лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид на коронавирусот, изјави Ентони Фаучи, советник...

Британскиот вид е откриен во 94 земји, јужноафриканскиот во 46

Позаразниот вид на ковид, кој се појави во Велика Британија во септември, беше откриен во уште осум земји минатата недела. Тоа значи дека вкупниот...

Во Велика Британија потврден јужноафриканскиот вид на коронавирус

Две лица на југот на Англија се позитивни на јужноафриканскиот вид на коронавирус, а немале контакт со луѓе кои неодамна биле таму. Жителите на Сари,...

Ефикасноста на вакцината е помала кај јужноафриканскиот вид на вирусот

Податоците од клиничките испитувања на две вакцини против Ковид-19 покажуваат дека јужноафриканската варијанта на коронавирус ја намалува нивната ефикасност во заштитата од болеста, при...