19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 4:18

Ознака: Јужна Кореја

Северна Кореја ја прекинува комуникацијата со Јужна Кореја на пладне, „жешката...

Северна Кореја ќе ги прекине сите линии на комуникација со Јужна Кореја почнувајќи од пладне на 9 јуни, како одговор на фактот дека Јужна...

Роботи во Јужна Кореја им служат пијалаци на гостите

Со оглед на пандемијата на коронавирусот, низ целиот свет се преземаат посебни мерки за да се спречи ширењето на инфекцијата, а едно кафуле во...

Јужна Кореја ги врати рестриктивните мерки

По појавата на ново жариште на коронавирусот, што предизвика страв од нов бран, Јужна Кореја денеска повторно активира низа мерки во борба против ковид-19. Во...

Цел Вухан оди на тестирање во „десетдневната битка“

Милиони луѓе во Вухан ќе бидат тестирани за ковид-19, откако во овој кинески град се појавија нови случаи и покрај 76-дневната изолација која имаше...

Вирусот се врати во Вухан

Новите жаришта на коронавирус во Кина и Јужна Кореја се загрижувачки поради очигледната способност на вирусот да продолжи да се шири незабележано. Иако тој број...

Сеул ги затвора баровите и ноќните клубови поради страв од нов...

Сеул нареди затворање на баровите и ноќните клубови, поради појава на нови случаи, што предизвикува стравувања од повторно ширење на инфекцијата, која досега беше...

Три можни сценарија за исчезнувањето на Ким Јонг-ун

Поминаа две недели откако севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун последен пат беше забележан во јавноста. Оттогаш, Пјонгјанг молчи за неговата состојба, а шпекулациите се проширија...

Пандемијата ги засени политичките прашања на првите избори во ерата на...

Големата поддршка за начинот на справувањето со кризата на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин може да ги зголеми шансите на неговата партија на националните избори,...

Нараквиците ќе ги контролираат несовесните каде што паметните телефони не успеаја

Јужна Кореја ги објави плановите за следење со нараквици на луѓето кои не го почитуваат карантинот, при што официјалните лица предупредуваат дека се потребни...

Пациенти што биле прогласени за излекувани, повторно позитивни на коронавирус

Јужнокорејските власти соопштија дека 91 пациент, кои наводно биле целосно излекувани од вирусот, повторно се позитивни, а експертите се обидуваат да утврдат како тоа...