Ознака: Јужна Кореја

Од 5 мај Северна и Јужна Кореја во иста часовна зона

Властите во Северна Кореја одлучија од 5 мај да се поместат стрелките на часовниците за 30 минути понапред за да биде државата во иста...

Северна и Јужна Кореја договориле крај на војната и денуклеаризација на...

Јужнокорејскиот претседател и севернокорејскиот лидер, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун денеска договориле завршување на војната долга седум децении и да почнат со работа на...

Лидерите на Јужна и на Северна Кoреја на историска средба најавија...

Лидерите на Јужна и на Северна Кoреја, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун денеска срдечно се ракуваа на почетокот од историската средба во демилитаризираната...

Абе: Успехот на самитите ќе значи и нормализација на односите помеѓу...

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека успехот на идните самити на Северна Кореја со Јужна Кореја и со САД ќе значи дека Пјонгјанг и...

Пјонгјанг согласен за емитување во живо на делови од Самитот

Северна Кореја е согласна јужнокорејски медиуми да пренесуваат „во живо“ дел од средбата в петок меѓу лидерите на двете држави, соопшти Кабиентот во Сеул. Освен...

Јужна Кореја ја запре пропагандата против Пјонгјанг

Јужна Кореја денеска ја запре пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред...

Подигнато обвинение против поранешен претседател на Јужна Кореја

Против поранешниот претседател на Јужна Кореја Ли Мјун-бак подигнато е обвинение поради наводи за мито. Ли беше претседател на Јужна Кореја од 2008 до 2013...

Кореите разговараа за воспоставување прва телефонска линија меѓу лидерите

Јужна и Северна Кореја денеска разговараа за воспоставување директна телефонска линија меѓу своите лидери, пред нивниот состанок планиран за крајот на овој месец. Состанокот бил...

Новинари „изнудија“ извинување од Северна Кореја поради поп-концерт

Северна Кореја, неочекувано, упати извинување на група новинари на кои им бил оневозможен влез на концерт на јужнокорејски поп-бенд, што го посетил севернокорејскиот лидер...

Порака по ЗОИ – нови хоризонти и подобар свет

Во Пјонгчанг видовме дека спортот може да го направи светот подобар. Ова се игри што отворија нови хоризонти, рече Томас Бах, претседателот на Интернационалниот...